Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Obchody 153. rocznicy Bitwy pod Grochowiskami (foto)

Dodał: Milena Data: 2016-04-04 14:03:52 (czytane: 11082)

2 kwietnia 2016 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 153 rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Grochowiskami.

Biuro Nieruchomości MODERN s.c. - mieszkania, domy, działki
www.modernbroker.pl,nieruchomości, mieszkania, domy działki,na sprzedaż, do wynajęcia, mieszkanie, dom działka,sprzedam, kupię, zamienię, wynajmę, Busko,Pińczów, Jędrzejów, Staszów, Kazimierza, powiat buski,pińczowski, jędrzejowski,staszowski,kazimierski,włoszczowski

ul. Partyzantów 112. 28-100, Busko-Zdrój

Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja
http://www.hotelnadstaranida.pl,hotel, restauracja, imprezy okolicznościowe, konferencje, sala konferencyjna, wesele, sala weselna, studniówki, sylwester, bal sylwestrowy, andrzejki

ul. Armii Ludowej 4. 28-400 , PińczówObchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Bogucicach. Następnie uroczystości przeniosły się na plac przed symboliczną mogiłą powstańców we wsi Grochowiska.

Przed mikrofonem stanął Burmistrz Włodzimierz Badurak, który przypomniał krótko historię bitwy oraz poprosił o zabranie głosu gości. Uczczono pamięć poległych wspólną modlitwą przeprowadzoną przez ks. dziekana Jana Staworzyńskiego oraz apelem poległych.

Salwę honorową oddali Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju, dowódca pan Robert Osiński został uhonorowany dyplomem uznania przez inspektora Daniela Wosia, przedstawiciela Związku Strzeleckiego Strzelec Suchedniów - głównego organizatora obchodów rocznicy Powstania Styczniowego w naszym województwie.

grochowiska_inscenizacja004.jpg 

W końcu odbyła się wyczekiwana przez licznie zgromadzonych gości, grup buskich i pińczowskich harcerzy, młodzieży gimnazjalnej, uczestników kończących się rajdów rowerowych i biegów rekonstrukcja wydarzeń 2 kwietnia 1863 roku.

grochowiska_inscenizacja001.jpg 

Z jednej strony grupa rekonstrukcyjna odwzorowywała strzelców rosyjskich, artylerię oraz żołnierzy kozackich, z drugiej widowiskowy oddział żuawów śmierci, kosynierów, przedstawicieli polskiego rządu, jazdy. W samym środku młodzież wcieliła się w rolę chłopów wspierających powstańców. Kilkukrotne wystrzały działa polowego, systematyczne salwy z broni palnej, podpalenie zabudowań dodawało dramaturgii tej krwawej i zwycięskiej dla powstańców bitwie.

Finałem była szarża buskiej Grupy Żuawów pod wodzą pana Roberta Osińskiego na pozycje rosyjskiej artylerii. Podczas całej inscenizacji goście mogli słyszeć komentarz na żywo z dachu wozu bojowego straży pożarnej, opisującego wydarzenia na polanie. Członkowie grup rekonstrukcyjnych zachęcali do strzału z broni historycznej, odpowiadali na pytania zebranych, pokazywali niewątpliwą pasję, którą być może zarazili młode pokolenie, zebrane tak licznie tego dnia pod Grochowiskami.

grochowiska_inscenizacja002.jpg 

Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje sportowo-rekreacyjne – rajd pieszy przygotowany przez szkoły i harcerstwo, rowerowy – zorganizowany przez fanów tego sportu z Pińczowa oraz Koło PTTK z Buska-Zdroju. Odbył się IV Bieg na Grochowska zorganizowany przez 4RUN Pińczów, w którym udział wzięło ponad 200 osób, nie tylko z naszego województwa.

grochowiska_inscenizacja003.jpg

Nagrody i puchary wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz poseł na sejm RP Krzysztof Lipiec.

grochowiska_inscenizacja005.jpg

Patronat honorowy nad obchodami sprawowali wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i marszałek województwa Adam Jarubas.

/Foto Łukasz Chodór/


Reklama.

Zdjęć w galerii: 156

Tagi: grochowiska   bitwa pod grochowiskami    

Zobacz także

Noc Muzeów w bajkowym Pacanowie

Dodane: 2018-05-19 12:34 - Komentarze  (0)  czytane (1104)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.0.22

Przemysław (2017-03-27 13:38:34)

Chciałbym żeby ktoś dodał zdjęcia z tegorycznej inscenizacji bitwy pod grochowiskami zdjęcia i filmiki.

zet (2016-03-26 09:06:00)

To było Pyrrusowe zwycięstwo.

tuz (2016-03-25 23:36:09)

W latach 80-tych XX wieku głównymi organizatorami uroczystości w Grochowiskach byli buszczanie. Pińczowianie owszem pomagali. Obecnie Grochowiskami zawładnął niepodzielnie Pińczów. A można się było dogadać po sąsiedzku. Ale my Polacy lubimy się dzielić zamiast łączyć. I to już na szczeblu powiatowym.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Otwarcie boisk sportowych w Busku-Zdroju

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych Szaniec 2018

III Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

155. rocznica Bitwy pod Grochowiskami

Wizyta polityków Platformy Obywatelskiej w Busku-Zdroju

Most na Wiśle połączy Świętokrzyskie z Małopolskim

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XV Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej i Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej zapraszają w dniu 19 i 20 maja na XV Rajd...