Bezpłatne badania kardiologiczne przyciągnęły tłumy pacjentów w Busku-Zdroju!

Dodał: Agnieszka Data: 2016-05-19 14:42:41 (czytane: 20335)

14 maja 2016 roku w Sanatorium "Marconi” w Busku-Zdroju odżyła tradycja Kardiologicznego Dnia Buska.
Dzięki Fundacji Cardiovascular Center Foundation oraz spółce Intercard we współpracy z uzdrowiskiem “Marconi”, w Busku-Zdroju odbyła się "Biała Sobota Kardiologiczna”, połączona z zorganizowanymi po raz pierwszy w Busku „Klubem Pacjenta” i „Szkołą Serca” oraz Sympozjum Naukowym dla lekarzy „Nowości w kardiologii i kardiochirurgii 2016”.  Kardiologiczny Dzień Buska-Zdroju organizowany po raz pierwszy od dawna nawiązuje do tradycji, kiedy w Busku-Zdroju cyklicznie odbywały się liczne wydarzenia związane z problematyką chorób serca, a w uzdrowisku gościły sławy polskiej i światowej kardiologii, w tym profesor Zbigniew Religa.

Mimo deszczowej pogody stoiska „Białej Soboty Kardiologicznej”, które organizatorzy przenieśli do przepięknego holu Sanatorium „Marconi”, cieszyły się nieustającym zainteresowaniem zarówno kuracjuszy Sanatorium, jak również mieszkańców Buska-Zdroju i okolic, tłumnie przybyłych na odbywający się w tym czasie w Parku Zdrojowym Festiwal Buskiego Folkloru. Na stoisku można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji kardiologów oraz wykonywanych przez pielęgniarki pomiarów ciśnienia oraz cukru.

W ramach Kardiologicznego Dnia Buska-Zdroju po raz pierwszy odbyły się spotkania dla pacjentów z Buska i okolic, czyli “Klub Pacjenta” połączony ze “Szkołą Serca”, organizowane przez Fundację Cardiovascular Center Foundation. “Kluby Pacjenta” to cykliczne spotkania edukacyjne dla pacjentów organizowane od 2011 r. Poświęcone są m. in. leczeniu nadciśnienia, prowadzeniu zdrowej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, a także przestrzeganiu zaleceń lekarskich po zabiegach angioplastyki wieńcowej. „Szkoły Serca” natomiast to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, które są realizowane od 2015 roku w ośrodkach kardiologii inwazyjnej w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Spotkanie edukacyjne każdej „Szkoły Serca” odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy, a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w „Szkole Serca” zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca, ale także członkowie ich rodzin.

serce002.jpg

Podczas Kardiologicznego Dnia Buska w Uzdrowisku gościli najwybitniejsi polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy. Sympozjum „Nowości w kardiologii i kardiochirurgii 2016”, którego dyrektorami naukowymi byli Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek - Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ CM, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Prof. dr hab. med. Jacek Legutko - Przewodniczący Asocjacji interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Instytut Kardiologii UJ CM, zgromadziło najwybitniejsze autorytety w tej dziedzinie, m.in. Prof. Mariannę Janion, Prof. Krzysztofa Żmudka, Prof. Leszka Bryniarskiego, Prof. Stanisława Bartusia, Prof. Jacka Dubiela i wielu innych.

Wykład inauguracyjny o historii leczenia zawału serca wygłosił Prof. dr hab. med. Jacek Dubiel z Instytutu Kardiologii UJ CM. O zintegrowanym leczeniu w ostrych zespołach wieńcowych i o roli kardiologii interwencyjnej w tym zakresie ciekawie opowiadał Prof. dr hab. med. Jacek Legutko, zaś Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek przybliżył uczestnikom sympozjum problematykę zintegrowanego leczenia ostrych zespołów wieńcowych i nowe spojrzenie na farmakoterapię przeciwpłytkową. Prof. dr hab. med. Marianna Janion, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie kardiologii dla województwa świętokrzyskiego, Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy nowe doustne leki przeciwzakrzepowe (NOAC) rozwiązały wszystkie problemy u chorych z migotaniem przedsionków? Rolę kardiologii interwencyjnej w przypadku nieskutecznej farmakoterapii i zagadnienie stentowania tętnic szyjnych, zamknięcia przetrwałego otworu owalnego, leczenia interwencyjnego udaru mózgu zgłębiał dla uczestników sympozjum Prof. UJ, dr hab. med. Stanisław Bartuś, Sekretarz Zarządu Asocjacji interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK.

Kardiolodzy odnieśli się też do bieżącej niepewnej sytuacji i przyszłości kardiologii interwencyjnej spowodowanej propozycją AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) odnośnie obniżenia wyceny procedur kardiologicznych nawet o 60%.

Zaproponowane w projekcie tak duże obniżenie taryf dla większości procedur kardiologii inwazyjnej, w tym leczenia interwencyjnego ostrych zespołów wieńcowych, odbiega w sposób rażący od rzeczywistych kosztów wykonania tych procedur raportowanych przez poszczególnych świadczeniodawców, a ich wprowadzenie może naszym zdaniem zagrozić stabilności funkcjonowania wysokospecjalistycznej opieki kardiologicznej nad pacjentami ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i w krótkim czasie skutkować ponownym zwiększeniem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia - zaznaczał Prof. Jacek Legutko.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną około 50% zgonów w Polsce, przy czym co piąty obywatel naszego kraju umiera z powodu zawału serca. Zapadalność i chorobowość z powodu choroby wieńcowej w Polsce jest przy tym dwa razy większa niż w krajach Europy Zachodniej. Przewiduje się, że w związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca zwiększy się w ciągu najbliższych 5-10 lat o co najmniej 20%.

Wszystko to sprawia, iż jakość oraz dostępność do wysokospecjalistycznej opieki kardiologicznej będzie miała decydujący wpływ na średnią długość życia Polaków - tłumaczył Prof. Dariusz Dudek.

serce001.jpg

W Busku-Zdroju powstaje właśnie kolejny oddział kardiologii interwencyjnej Intercard, który w bliskiej współpracy z istniejącym oddziałem w Pińczowie, rozpocznie opiekę nad pacjentami z Buska-Zdroju, zwłaszcza w obszarze elektrokardiologii. Zespół doświadczonych lekarzy z Kielc i Krakowa, wykonywał tu będzie m.in. zabiegi wszczepienia urządzeń stymulujących (rozruszników, kardiowerterów-defibrylatorów) oraz zabiegi ablacji mięśnia sercowego.

Docelowo oddział wyposażony ma być w 25 łóżek, w tym 5 łóżek w ramach Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego ze stanowiskiem Intensywnej Terapii, 10 sal dwu łóżkowych z pełnym węzłem sanitarnym i izolatki. W zakresie możliwych do wykonania świadczeń nie ma ograniczeń – możliwe jest wykonanie świadczeń diagnostycznych i leczniczych z zakresu sercowo-naczyniowego, tj. koronarografii i koronaroplastyki, a także angiografii i angioplastyki naczyń obwodowych.

- Oddział Intercard w Busku działać będzie w bezpośredniej współpracy z oddziałem w Pińczowie i zamknięty będzie w formułę Ponidziańskiego Centrum Leczenia Chorób Sercowo-Naczyniowych. Tym samym będziemy się starać, aby uruchomiony w krótkim czasie zespół poradni specjalistycznych miał charakter bardziej interdyscyplinarny, tj. obok poradni kardiologicznej, funkcjonować będzie także poradnia kardiochirurgiczna i chorób naczyń. Jednocześnie, w nawiązaniu do realizowanego we współpracy z Fundacją Cardiovascular Center Foundation, unikalnego w skali kraju programu edukacyjnego „Klubu Pacjenta” oraz „Szkoły Serca”, planujemy zapewnić dostęp do porad diabetologicznych - mówi dr Jacek Godlewski, ordynator Ponidziańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego w Busku-Zdroju.

Spółka Intercard utworzona została w 2005 roku z myślą o rozwijaniu systemu kardiologii interwencyjnej w Polsce Południowej. W tym celu Spółka utworzyła cztery nowoczesne oddziały kardiologiczne leczenia chorób sercowo-naczyniowych dysponujące najnowocześniejszym sprzętem oraz wykwalifikowanym zespołem profesjonalistów, oferujące świadczenia medyczne z zakresu kardiologii inwazyjnej - finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.216.123.120

(2016-05-20 19:25:33)

Kto o takich badaniach wiedział że będą? Czyżby tylko wiedziała rodzina prezesa?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja

Pińczów, ul. Armii Ludowej 4

Dom weselny Zakątek

Michałów, Wrocieryż

Hotel Pod Świerkiem

Busko Zdrój, ul. Waryńskiego 38

Promocje

Generic placeholder image
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej - skorzystaj z jednej z 2800 darmowych konsultacji dentystycznych

Badania wykazują, że choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób naczyniowo-sercowych, a nawet Alzheimera - mogą więc nie tylko prowadzić do utraty zębów, lecz także poważnie wpływać na zdrowie całego organizmu. więcej»

Konkursy

pinczow24.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-25 01:56:48

Szalona i Namiętna Szuka Faceta

Dodano: 2024-04-25 01:35:43

Szukam towarzysza do spotkań!

Dodano: 2024-04-25 00:51:57

Szukam towarzysza do spotkań!

Dodano: 2024-04-24 23:46:20

Kelner

Dodano: 2024-04-24 23:28:02

Szukam towarzysza do spotkań!

Dodano: 2024-04-24 22:56:29

Pani Szuka Pana

Dodano: 2024-04-24 21:35:47

Działka budowlana

Dodano: 2024-04-24 19:56:31

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-04-24 19:28:48

Wynajmę lokal handlowo usługowy

Dodano: 2024-04-24 18:16:05

Ziemniaki jadalne Soraya Bellarosa tajfun denar

Dodano: 2024-04-24 16:56:28

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-04-24 15:47:49

Praca

Dodano: 2024-04-24 15:37:50

Praca przy ocieplaniu budynków

Dodano: 2024-04-24 15:11:26

Zbiór Truskawek

Dodano: 2024-04-24 14:55:03

Remonty