Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego Kielc

Data: 10 09 2021 - 21 10 2021
Miejsce: świętokrzyskie

Świętokrzyskie Dni Muzyki im. Wincentego z Kielc to kontynuacja wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. W najbliższy piątek i w sobotę koncerty w Kielcach i na buskiej Tężni.

 

Składają się one z 16 koncertów odbywających się w scenerii najpiękniejszych zabytkowych obiektów Świętokrzyskiego: Pałacu Biskupów Krakowskich, Katedry kieleckiej, Opactwa Cystersów w Wąchocku, Opactwa Cystersów w Jędrzejowie, kolegiacie w Wiślicy, Bazylice na Świętym Krzyżu, kościele w Tarczku, na Karczówce i w buskiej Tężni.

W ramach festiwalu swój udział zadeklarowali najwybitniejsi artyści  z Polski i Europy, m.in.:
- MARTIN GESTER,
- ALINE ZYLBERAJCH – GESTER,
- MAREK TOPOROWSKI,
- PIOTR OLECH,
- MARIUSZ BEDNARZ
oraz wiele innych.

Artystom towarzyszyć będzie Akademia Muzyki Dawnej dla utalentowanych studentów z Europy Środkowej. Festiwal będzie miał charakter otwarty, a udział publiczności w tych wydarzeniach będzie bezpłatny.

Dzięki dostępności dodatkowych środków zorganizowane również zostaną dwa koncerty plenerowe. Jeden z nich odbędzie się na kieleckim rynku, a kolejny w buskich tężniach.

 Zobacz


Przed nami jeszcze Koncerty:

II KONCERT - 10 września, 19.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W tym dniu The Harting Ensemble wykona balet barokowy z Pragi. W programie Claudio Monteverdi - Il Ballo delle ingrate. Nieśmiertelny Arlekin.

III KONCERT – 11 września, 11.00 / Tężnie w Busku-Zdroju (koncert plenerowy)
Balet i komedia barokowa pod kierunkiem the Hartig Ensemble z Pragi. Wspólnie z tancerzami Kieleckiego Teatru Tańca artyści zaprezentują podstawowe tańce europejskie z XVII i XVIII w. zachęcając mieszkańców i turystów do udziału w tanecznym kręgu. Ponadto choreograf Helena Kozarova opowie o każdym z prezentowanych tańców, o jego pochodzeniu i odmianach, a także o obecnych na scenie strojach.

The Hartig Ensemble wykona również komedię Nieśmiertelny Arlekin. Koncert będzie połączony z działaniami informacyjnymi na temat Festiwalu.

Kolejnym punktem programu będzie koncert „młode talenty w muzyce dawnej". Podczas koncertu wystąpi najzdolniejsza młodzież z Regionu, ale również studenci z Akademii Muzycznych w Krakowie i Łodzi. Publiczność będzie miała możliwość usłyszeć klawesynistów, pianistów, skrzypków i wokalistów.

IV KONCERT - 11 września, 19.00 / Kościół pw. Trójcy Świętej w Kielcach
Podczas tego koncertu publiczność usłyszy solistę specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej, wybitnego wokalistę, kontratenora Piotra Olecha. Artysta wystąpi w duecie z klawesynistką Aline Zylbereich, należącą do ścisłej światowej elity wytrawnych wykonawców muzyki dawnej.

V KONCERT - 12 września, 19.00 / Katedra Kielecka
Kolejny koncert przeniesie publiczność w sakralną przestrzeń Bazyliki Katedralnej świętującej właśnie 850-ciolecie fundacji. Podczas tego występu zaprezentowane zostaną dwa skrajne bieguny europejskiej kultury muzycznej: śpiew gregoriański, pierwotna polifonia sakralna z XII i XIII w. oparta na chorale, oraz współczesna polifonia wokalna Arvo Pärta – bezpośrednio inspirowana chorałem gregoriańskim, powracającym do jego przejrzystej prostoty.

Wykonawcą będzie znakomita estońska schola Vox Clamantis z Tallina pod dyrekcją Jaan-Eika Tulve, specjalizująca się w tych specyficznych formach wokalnych. Koncert zostanie poprzedzony wykładem Jana Eika Tulve o inspiracjach gregoriańskich w muzyce Pärta.

VI KONCERT - 13 września, 18.30 / Klasztor na Karczówce w Kielcach
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

VII KONCERT - 13 września, 18.30 / Kościół w Tarczku
Podczas tego koncertu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

VIII KONCERT - 14 września, 18.30 / Kolegiata w Wiślicy
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

IX KONCERT - 14 września, 19.00 / Opactwo Cystersów w Wąchocku
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

X KONCERT - 15 września, 18.30 / Klasztor na Świętym Krzyżu
Podczas tego koncertu publiczność będzie mogła posłuchać muzyki kameralnej z XVII i XVIII w. oraz solowych utworów klawesynowych tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

XI KONCERT - 16 września, 18.30 / Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach
W programie muzyka baroku. Wystąpią Paulina Kruk (flet), Emilia Ogonowska-Jaroń (obój), Edyta Piwowarczyk (fortepian), Katarzyna Sroka (klawesyn), Mariusz Bednarz (śpiew), Maciej Jaroń (altówka), Grzegorz Kustra (obój), Jarosław Wanecki (flet), Paweł Wróbel (organy).

XII KONCERT - 16 września, 17.00 / Opactwo Cystersów w Jędrzejowie
Podczas tego występu zostanie zaprezentowana muzyka kameralna XVII i XVIII w. oraz solowe utwory klawesynowe tej samej epoki. Programy i składy zostały przygotowane przez uczestników Academii Kielcensis w ramach wspólnie realizowanego festiwalowego projektu.

XIII KONCERT - 17 września, 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W piątek 17 września w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie miał miejsce koncert na trzy klawesyny z orkiestrą w wykonaniu Arte dei Suonatori oraz trojga wybitnych klawesynistów – Aline Zylbereich, Martina Gestera i prof. Marka Toporowskiego. Co więcej w pięknej sali portretowej znajdującej się w Pałacu, publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania na żywo obydwu koncertów na 3 klawesyny Jana Sebastiana Bacha. Występ ubogaci mistrzowskie wykonanie Suity h-moll tego samego kompozytora: zagra ją orkiestra Arte dei Suonatori, Marta Gawlas - flet traverso, dyrygent Martin Gester.

XIV KONCERT - 18 września, 18.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Sobota będzie dniem koncertu znakomitej polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera, francuskiego dyrygenta, organisty i klawesynisty. Program obejmie orkiestrowe utwory takich kompozytorów jak Haendel, Locatelli, Leclair i C.Ph.E. Bach dających publiczności pełną panoramę różnic stylistycznych pomiędzy barokiem francuskim, niemieckim i włoskim. Jako soliści wystąpią: Joanna Kreft – skrzypce oraz Maciej Łukaszuk – wiolonczela.

XV KONCERT - 19 września, 15.00 / Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
W Niedzielę 19 września nastąpi uroczysty finał pierwszej części Festiwalu, jak zawsze w podwójnej odsłonie: w Pałacu Biskupów odbędzie się koncert prof. Marka Toporowskiego w programie na trzy instrumenty dawne: klawesyn, wirginał, pianoforte w repertuarze muzyki z Wysp Brytyjskich. Celem jest ukazanie oraz pokazanie specyfiki i bogactwa dźwiękowego każdego z tych instrumentów poprzedzających wszechobecny od XIX w. fortepian.

XVI KONCERT - 19 września, 17.00 / Katedra Kielecka
Jako zwieńczenie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Kieleckie w Kieleckiej Katedrze zostanie wykonane Te Deum Anoine’a Charpentier’a pod dyrekcją Martina Gestera – owoc tygodniowej pracy w ramach Academii Kielcensis.
W występie weźmie udział chór Politechniki Świętokrzyskiej, Schola Cantorum Kielcensis, uczestnicy Academii, Orkiestra Arte dei Suonatori oraz polscy soliści zaproszeni do udziału w koncercie Renata Drozd, Zuzanna Kozłowska, Piotr Olech, Bartłomiej Chorąży, Przemysław Józef Bałka. Za przygotowanie chóru odpowiada Małgorzata Banasińska.

Po zakończeniu Festiwalu, 21 października odbędzie się jego podsumowanie wraz z występem Scholi Cantorum Kielcensis.

XVII KONCERT - 21 października, 15.00 / Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach
W tym dniu odbędzie się konferencja naukowa prof. dr hab. Krzysztofa Bracha pod tytułem "Wincenty z Kielc. Epoka i dziedzictwo". Odbędzie się także koncert Scholi Cantorum Kielcensis. W programie Monodia i Polifonia polskiego Średnioweicza i Renesansu.

Źródło: swietokrzyskie.travel

Zapraszamy!


Imprezy

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

W niedzielę, 10 marca 2024r. o godz. 16:00 w Wiejskim Domu Kultury w 
Szańcu odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy Szopek Krakowskich, 
pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa.
2024-03-12 - 2024-04-19

Wystawa Szopek Krakowskich w Szańcu


<p>Kwiecień w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-03-20 - 2024-04-27

Kulturalny Kwiecień w Pińczowie

Wszystkich miłośników sztuki graficznej i inspirujących 
przekazów pragniemy serdecznie zaprosić do Domu Zdrojowego przy buskiej 
Tężni, gdzie już od 2 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłą wystawę 
pt. "V".
Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert 
wyjątkowego duetu Indivi-Duo, który odbędzie się w piątek, 19 kwietnia o
 godzinie 18:30 w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni.

Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli i ekstremalnych 
emocji do udziału w zawodach 'I Runda Bejamoto Series Puchar Polski 
Południowej Cross Country, która odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 
na terenie Kamienicy w Szańcu.

Muzyczna Tężnia zaprasza! Przed nami moc artystycznych emocji! Kwiecień w kompleksie #TężniaBusko zapowiada się bardzo muzycznie! Szykujcie się na 3 piątkowe wieczory z dobrą muzyką.

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Z radością ogłaszamy, że Busko-Zdrój znalazło się na trasie 'Muzeum na kółkach'.  Do Buska-Zdroju muzeum zawita 30 maja.