KOLARZE ROZPOCZYNAJĄ SEZON 2007

Dodał: MCK Data: 2007-03-20 18:09:08 (czytane: 12905)

Kolarski rok 2006 dla buskiej grupy z Pawłem Szymańskim na czele można zaliczyć do udanych. Bardzo dobrze zaprezentowali się na ogólnopolskich imprezach zaliczanych do rankingu PZKol.

W marcu po powrocie ze zgrupowania w Słowenii i Włoszech, Paweł Szymański i Łukasz Wąchocki wystartowali w kieleckich Mistrzostwach  Polski w kolarstwie przełajowym plasując się w pierwszej dziesiątce. Następnie startowali w serii wyścigów na szosach Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Olsztynie, Janowie i Konopiskach. Szymański zajmował odpowiednio 3, 4 i 5   miejsca.

7 maja w Ogólnopolskim Maratonie o puchar wójta Ryk Szymański i Łukasz Wąchocki zajęli trzecie miejsca. Ważnym startem był rozgrywany na szosach wokół Chęcin i Piekoszowa Puchar Polski w dniach 13-14 maja. Paweł Szymański zajął 2 i 6 miejsca. Zwyciężając w tej edycji  zdobył puchar BUDWAISER niemieckiego sponsora imprezy.

W dniu 3 czerwca na szosach wokół Rzeszowa rozegrano  Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w których województwo świętokrzyskie jako jedyny reprezentował Paweł Szymański, na co dzień funkcjonariusz buskiej straży miejskiej. Na górzystej trasie wokół Tyczyna w ulewnym deszczu zdobył srebrny medal. Nadmienić należy, że selektywna trasa spowodowała iż wyścig ukończyło 25 kolarzy z ponad stu  startujących. W nim w kategorii juniorów znakomicie zaprezentował się trenujący na co dzień z Pawłem, Łukasz Wąchocki, kończąc zawody na czwartym miejscu i zdobywając puchar dla najlepszego górala.

Koniec czerwca to kolejny udany start w dwuetapowym wyścigu w Skarżysku Kamiennej oraz w kryterium nocnym, które obfitowało w kraksy. Wygrał je Paweł Szymański.
W wakacje pod okiem Pawła przygodę z kolarstwem rozpoczęli dwaj młodzi chłopcy z Buska, Kamil Magdziak i Grzegorz Pruski, którzy po kilku treningach wystartowali w trzech wyścigach i od razu przypomnieli o tym , że buska młodzież ma szczególne predyspozycje do kolarstwa. Kamil zwyciężył w Memoriale A.Imosy w Busku Zdroju oraz w sierpniu w Solcu Zdroju rywalizując z kolarzami którzy już mają dwuletni staż kolarski.  Obu chłopców Paweł poznał z czołowymi polskimi  kolarzami, Markiem Galińskim, olimpijczykiem z Aten, Zbigniewem i Andrzejem Piatkami oraz z kolarkami Mają Włoszczowską, Anną Szafraniec, medalistkami mistrzostw świata oraz legendą polskiego kolarstwa Ryszardem Szurkowskim, który udzielił im kilku interesujących wskazówek na początek kolarskiej drogi.

Łukasz Wąchocki który w roku 2006 wywalczył kilka czołowych miejsc w prestiżowych wyścigach wraz z Kamilem Grześkiem od wiosny będą reprezentowali kielecką Cyclo Koronę gdyż w Busku nie ma chętnych , którzy wsparli by tę wspaniałą dyscyplinę sportu. Nie można zaprzepaścić tak dobrze zapowiadających się talentów i ciężkiej pracy, jaką ci młodzi ludzie włożyli w swój rozwój – mówi Szymański. Mam satysfakcję, że rozpoczynali swoją sportową drogę tu w Busku i pierwsze sukcesy firmowali w Polsce herbem tego miasta.

W mijającym sezonie wspólnie z Pawłem Szymańskim trenowali również Joanna i Mateusz Seremakowie, którzy po udanym debiucie rozpoczęli profesjonalne treningi i wystartowali na kilku kontrolnych wyścigach. Pani Joanna zwyciężyła w kategorii kobiet w dwóch wyścigach w których wystartowała, zaś Mateusz uplasował się na trzeciej pozycji w jednej z imprez.

Wspomnieć należy również o wspaniałym wyniku jaki osiągnął Sławomir Marcinkowski, na co dzień lekarz ortopeda buskiego szpitala. Zajął bowiem wysokie drugie miejsce w lidze świętokrzyskiej w kolarstwie MTB.

Dziś na starcie nowego sezonu kolarskiego 2007 z nadzieja można patrzeć na poczynania buskich cyklistów biorąc pod uwagę dotychczasowe ich osiągnięcia oraz mijający okres przygotowawczy.

Do końca lutego kolarze bowiem przejechali na rowerach ponad 3000 kilometrów treningowych w deszczu, śniegu i mrozie budując formę na starty w kolejnych tegorocznych rywalizacjach.

Na podstawie refleksji o buskim kolarstwie Pawła Szymańskiego opracował Robert Gwóźdź