Małopolska Noc Naukowców (foto/video)

Dodał: Milena Data: 2014-09-29 16:02:37 (czytane: 16017)

26 września 2014 roku, na kilku uczelniach w Polsce, w tym na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie odbyła się Małopolska Noc Naukowców.
Obecna odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców, to już ósma edycja Wydarzenia, które nie tylko trwale wpisało się w kalendarz przedsięwzięć organizowanych w Regionie, ale przede wszystkim wciąż pozostaje największą tego typu imprezą w kraju i jedną z największych w Europie!

26 września 2014 r. w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz - po raz pierwszy w 2014 r. - także w Skawinie i Andrychowie odbyła się Małopolska Noc Naukowców!

noc_naukowcow066.jpg

Małopolska Noc Naukowców ma na celu przede wszystkim pokazanie uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców i jak fascynujący są to ludzie. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, pokazano, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.

Główną myślą przewodnią tegorocznej edycji było przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, pokazano wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat.

Poprzez pryzmat wielkich projektów naszych naukowców oraz ich odkryć – wybitnych w skali międzynarodowej, naukowcy pokazali, jaką rolę ogrywa codzienna praca uczonych w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim jednak udowodniono, że te odkrycia, nad którymi naukowcy bacznie pracują w swoich laboratoriach, mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. To, w jakim dziś żyjemy świecie – wszechobecnych nowoczesnych technologii – to właśnie wynik wieloletniej pracy naukowców. To oni codziennie wymyślają nowoczesne rozwiązania w zakresie zwalczania chorób, pracują nad nowinkami technologicznymi (elektryczne samochody, telefony sterujące naszym domem, komputery sterowane głosem), ale też odkrywają tajemnice naszej kultury, a nawet naszego umysłu. Widać było, że nauka wcale nie jest straszna i nudna, ale fascynująca i otaczająca nas na co dzień – w kuchni, szkole i na podwórku.

noc_naukowcow068.jpg

Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Postawiono głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami mogli wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczyli miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy z uczestników poczuł smak nauki wszystkimi zmysłami. Świecący ogórek, tańczące rodzynki, skaczący ryż, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje jakie czekały na uczestników wydarzenia.

W 2014 r. program przygotowany został przez rekordową liczbę prawie 900 naukowców, ponad 1 600 studentów, około 120 kół naukowych z ponad 30 instytucji partnerskich. Dzięki szerokiej kampanii promocyjnej informacja o wydarzeniu dociera każdego roku do blisko 3,5 mln osób, a w ramach działań upowszechniających i wymiany dobrych praktyk na skalę międzynarodową nawet do 5 mln osób.

Organizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2014” współfinansowany jest ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie.

noc_naukowcow071.jpg

Reportaż stanowi obraz małej części przygotowanych przez naukowców atrakcji. Jak zwykle w takich przypadkach brakło czasu. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców można było obejrzeć zjawisko lewitacji nadprzewodników schłodzonych do temperatury minus 160 stopni Celsjusza. Pastylka nadprzewodnika sunie bez kontaktu z podłożem utrzymywana siłami pola magnetycznego, nawet "do góry nogami". Podobnie, dwie pastylki nadprzewodnika utrzymują w pewnej odległości nad magnetycznym torem model lokomotywy. To doświadczenie szczególnie budziło zainteresowanie pośród najmłodszej części widowni.

Generator Van de Graaffa elektryzował przyklejone do niego nitki, włosy i w ogóle całą publiczność. Po zgaszeniu światła i przybliżeniu zwykłej świetlówki do kopuły generatora ta zaczęła świecić nigdzie nie podłączona do prądu trzymana w rękach obsługującego naukowca. Młodzi widzowie ściągali ładunki z kopuły na palec co budziło ich wielką radość. Efekty podobne były do iskrzenia wełnianego swetra podczas ściągania go przez głowę lub do rozładowującego się w zamierzchłych już czasach kineskopu po wyłączeniu telewizora kolorowego marki Rubin.

Był też silnik zawieszony na "łożyskach" w postaci oddziałujących ze sobą magnesów zasilany ogniwami słonecznymi zainstalowanymi na wirniku.

Najciekawszą prezentacją było widowisko w laboratorium wysokich napięć. Oglądaliśmy testy izolatorów linii wysokiego napięcia, były iskry 30 centymetrowe ale były też wyładowania mierzące ponad metr długości. Naukowcy pokazali zasadę działania piorunochronu. Doświadczeniem które wzbudziło największy aplauz było sterowanie generatorem wysokiego napięcia jakim był transformator Tesli w takt muzyki z odtwarzacza MIDI. Dźwięk jaki wydawało wyładowanie był głośny i wyraźny pomimo, że nie było tam ani wzmacniacza, ani głośnika. Po eksperymentach w całym laboratorium rozlegała się piękna woń ozonu.

noc_naukowcow075.jpg

Na wydziale "metalowym" każdy mógł wybić sobie pamiątkową monetę. W budynku wydziału "paliw" pokazano silnik odrzutowy, ręcznie składany o mocy pięciuset koni i wartości około pół miliona złotych. W śmigłowcu MI-2 zamontowane są takie dwa. Omówiona została zasada działania silnika odrzutowego i palnika turbinowego. Prezentowana była również numerycznie sterowana drukarka 3D, wykonująca dla zainteresowanych breloczki AGH. Kilka stanowisk poświęconych było technice solarnej, tak popularnej dziś w Polsce.

Niezwykłym było również słuchanie pierwszych komentarzy i wymiany wrażeń młodych ludzi tuż po wyjściu z sali w której odbywały się prezentacje naukowe. Widać, że wychodzili podekscytowani i zainteresowani tym co zobaczyli. Ilu z nich zostanie naukowcami ...

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego, w jaki sposób można zmodulować dźwięk wyładowania elektrycznego, zasilając transformator Tesli sygnałem akustycznym z urządzenia typu MIDI. Żadnych wzmacniaczy, żadnych głośników.

Zobacz video: Granie na wysokim napięciu



Zobacz video: Małopolska Noc Naukowców 2014 - Rozpoczęcie






Zobacz video: Małopolska Noc Naukowców 2014 "Chemia jest wszędzie..."




Zobacz video: Małopolska Noc Naukowców 2014 "Burza w laboratorium"





/KK/

Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 34

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.140.186.241

Nik Czemny (2014-09-30 15:18:39)

Dobra, to odpowiem inaczej. Mnóstwo młodych ludzi z naszego regionu studiuje w Krakowie, szczególnie AGH opisywane w artykule jest popularne. Może z tego powodu ten artykuł (sponsorowany):-)

_ (2014-09-30 10:43:42)

Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania może powinna się również znaleźć informacja o nadchodzących wydarzeniach w Zakopanem, Nowym Sączu i w Wadowicach... W końcu jesteśmy w Małopolsce. Jeśli nie wierzysz - odsyłam do wikipedii :P

Nik Czemny (2014-09-29 22:58:44)

A no to,że my jestesmy też w Małopolsce jako regonie,odsyłam do wikipedii jak nie wierzysz.

- (2014-09-29 18:07:26)

No ok. Ale co ma to wspólnego z naszym regionem?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja

Pińczów, ul. Armii Ludowej 4

Dom weselny Zakątek

Michałów, Wrocieryż

Hotel Pod Świerkiem

Busko Zdrój, ul. Waryńskiego 38

Promocje

Generic placeholder image
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!

Studniówka w Liceum Ogólnokształcącym im. H.Kołłątaja w Pińczowie (foto/nowe video)

Tradycyjnym polonezem w sobotę, 20 stycznia, uczniowie rozpoczęli swój bal studniówkowy. Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację i siódmą część materiału video z tej fantastycznej Studniówki. Subskrybuj nasz kanał, aby nie przegapić kolejnych filmów! więcej»

Konkursy

pinczow24.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-19 07:49:00

Szkuam Kolegi Do Ero Spotkań

Dodano: 2024-04-19 07:26:32

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:24:37

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:22:56

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 06:40:18

Butle 11kg

Dodano: 2024-04-19 06:39:43

Montaż anten satelitarnych i naziemnych

Dodano: 2024-04-19 06:38:28

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2024-04-19 06:31:57

Wynajmę dom lub sprzedam

Dodano: 2024-04-19 04:48:57

Sara - Szukam Odskoczni

Dodano: 2024-04-19 01:48:57

Luźna Ero Znajomość

Dodano: 2024-04-18 22:49:34

Zatrudnimy Kierowcę z kat. D

Dodano: 2024-04-18 21:51:21

Kawalerka do sprzedania

Dodano: 2024-04-18 21:04:19

Sprzedam działkę rolną

Dodano: 2024-04-18 20:42:28

Ładne przestronne mieszkanie Sikorskiego

Dodano: 2024-04-18 19:43:39

mieszkanie do wynajęcia