Strona startowa

Wiadomości - Handel

Markety z obowiązkiem zaopatrzenia lokalnego - potrzebna zmiana modelu rynkowego w Polsce (video)

Dodał: Milena Data: 2018-08-08 08:57:31 (czytane: 9030)

MUSIMY PRZYWRÓCIĆ POPRZEDNI MODEL RYNKOWY, utracony w wyniku ekspansji sieci handlowych. To jedyna szansa na odbudowę lokalnego przetwórstwa i sprzedaż produktów rolnych. To szansa na dziesiątki miejsc pracy w każdym powiecie i ponowny rozwój rolnictwa - informował Poseł Michał Cieślak.

Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja
http://www.hotelnadstaranida.pl,hotel, restauracja, imprezy okolicznościowe, konferencje, sala konferencyjna, wesele, sala weselna, studniówki, sylwester, bal sylwestrowy, andrzejki

ul. Armii Ludowej 4. 28-400 , Pińczów

Dom weselny Zakątek
www.domweselnyzakatek.pl,dom weselny, hotel świętokrzyskie, hotel, noclegi, imprezy plenerowe, wesele, nocleg, sale szkoleniowe, konferencje,wesela,

Wrocieryż. 28-411 , MichałówW dniu 31 lipca Poseł Michał Cieślak przesłał interpelację do Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego z zapytaniem: czy możliwe jest wprowadzenie poniższych rozwiązań?

Jak informował Poseł: Poprzedni model rynkowy opierał się na małych rodzinnych sklepach spożywczych. Właściciel takiego sklepu zatrudniał od 2-3 osób i zaopatrywał się u lokalnych producentów - mleczarni, piekarni, masarni, przetwórni, hurtowni, giełdzie rolnej, kupował paliwo, posiadał transport, konto w lokalnym banku, inwestował  - wszędzie pracowali ludzie, a rolnik dostarczał im swoje produkty.

Tak skonstruowany model rynkowy powodował, że środki finansowe znajdowały się w lokalnej gospodarce, w stałym obrocie. W pewnym sensie były w obiegu zamkniętym, ponieważ przepływały między uczestnikami tego rynku sklepikarzem, pracownikiem, rolnikiem i  producentem.

W dobie marketów małe rodzinne sklepy nie wytrzymują konkurencji  - market ściąga gotówkę z regionu i transferuje ją do centrów zaopatrzenia, gdzie często przywożone są towary z zagranicy lub w formie zysku transferuje do właścicieli.

W efekcie wydane w markecie pieniądze nie wracają już do naszej lokalnej gospodarki, tak jak miało to miejsce w poprzednim modelu.

Propozycja, o której mówię ma polegać na obowiązku zaopatrzenia marketu w 40% artykułów rolno-spożywczych od producentów posiadających swoje zakłady  w powiecie, w którym znajduje się market lub od producentów z powiatu sąsiedniego- ewentualnie z terenu województwa.

Załóżmy, że market 40% asortymentu produktów  rolno-spożywczych zaoferuje do sprzedaży z rynku lokalnego. Oznacza to, że lokalne piekarnie, zakłady mleczarskie OSM, MOL przetwórnie, rolnicy dostarczą ten towar, co przyniesie wzrost zatrudnienia i zwiększenie zysków.

Takie rozwiązanie reguluje również problemy związane z dotychczasowymi barierami, jakie stawiały markety przed lokalnymi producentami  za wprowadzenie produktów do sprzedaży typu : opłaty pułkowe, gazetki reklamowe, produkcja na cenę, zwroty, płatność 6 miesięcy itp.

Proponowane rozwiązanie można skorelować z bonifikatą w przypadku nałożenia jednolitego podatku obrotowego od handlu na zasadzie dobrowolności zastosowania, można również zastosować wariant rumuński.

Warto również zauważyć, że propozycja wpisuje się przyszłe priorytety nowej perspektywy finansowej UE z zakresu regionalizacji polityki rolnej.

Zobacz video:
Tagi: michał cieślak   poseł michał cieślak    

Zobacz także

Wielka wyprzedaż w Salonie HOUSE!!!

Dodane: 2019-06-26 16:37 - Komentarze  (0)  czytane (4878)

TAGI:Komentarze (17)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.169.76

do poniżej (2018-08-09 13:18:04)

Rolniku z Oblekonia,a Józka z twojej wsi co mieszka w Busku znasz?

moczarka (2018-08-09 09:45:45)

Lasak to bardzo dobry kandydat na Starostę jest uczciwy,lubiany,odważny zna swoją wartość i za to go cenimy. ,,,,,,,zora toczy kornik korupcji i mógłby być co najwyżej sołtysem wsi. w miejsce działonowego

dyrektor jest ok (2018-08-08 12:23:51)

Nasz dyrektor jest ok. Właściwie zarządza jednoosobowo, ma wszystko w jednym palcu, zna cały szpital. Widać że chłopakowi się chce. Bardzo pracowity i wymagający. Nie lubi leniów i lawirantów, takich zwalnia. Podwyżki też daje. Jest ok.

bzdury jakieś (2018-08-06 14:24:51)

Wydaje się młody i niegłupi a głupoty jakieś gada. To jego całe otoczenie, ludzie z którymi przebywa to jakaś porażka.

Rolnik z Oblekonia (2018-08-04 22:43:07)

Ten filmik jest z czasów jak Pan poseł Cieslak startował w wyborach w 2o14 roku. Jest to materiał wyborczy a nie gospodarczy. W sejmie jest juz Pan Cieslak trzy lata i to w dodatku jako poseł rządzącej parti - za rok koniec kadencji a dopiero taki postulat zgłoszony. Za piżmo o trzy lata. Wsie pamiętają jak było obiecywane a jak jest. Sam widziałem jak Pan Poseł robił zakupy w sieciówce w Szczucinie. Pewnie dlatego ze tam jest dużo ludzi / dużo wyborców. Smutne. W Moim rodzinnym Pacanowie w ostatnich trzech latach wygasają sklepy a duże markety na powiecie buskim i na Powiślu Dąbrowskim takie jak Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Tesco, Spar, Odido, Euro, budują się na potegę w gminnych miejscowościach.

ciekawe: (2018-08-04 20:25:15)

wolny rynek polega na tym, że każdy może kupować i sprzedawać gdzie mu pasuje. Mamy ogromną nadprodukcję owoców i tego nie da się ukryć. Kiedyś na wsi niewielkie sady miało może 3, 4 rolników. Dzisiaj są to dziesiątki hektarów. Myśląc logicznie trzeba znaleźć zbyt na te owoce za granicą ale cóż jak jesteśmy na bakier z sąsiadami, i praktycznie pokojowo współżyjemy jedynie z Morzem Bałtyckim. Nie polega na prawdzie, że upadły niewielkie sklepy rodzinne bo trzymają się na wsi. Upadły te małe sklepy, które zostały utworzone na początku lat 90-tych, a handlowały badziewiem z zagranicy.

do "pic na wodę" (2018-08-04 06:37:33)

Wakacyjnym pociągiem jeżdżą tłumy, więc nie pitol, że przywrócenie kolei to populizm.

do "pic na wodę" (2018-08-04 06:36:40)

Wakacyjnym pociągiem jeżdżą tłumy, więc nie pitol, że przywrócenie kolei to populizm.

do "pic na wodę" (2018-08-04 06:35:41)

Wakacyjnym pociągiem jeżdżą tłumy, więc nie pitol, że przywrócenie kolei to populizm.

:) (2018-08-04 04:42:02)

Panie Cieślak Pośle. Chcesz uczynić coś dobrego dla regionu buskiego? To poczyń starania, aby spuścić ze stołka tą niedojdę dyrektorka buskiego szpitala i jego totumfackich zaufanych. To powinno być dla Pana Posła priorytetem. Odchodzą ze szpitala wartościowi lekarze. Niedługo Lasak będzie leczył osobiście.Umie uzdrawiać

:) (2018-08-04 04:28:47)

Cieślaku? Masz mały nożyk-szabelkę do otwierania kopert? Uważaj obyś się nie skaleczył.

:) (2018-08-04 04:24:04)

Poseł Cieślak chce powrotu do komuny. Ty reaktywuj jeszcze PGR-y ... Będziesz nadzorował, kontrolował, Np. ile ziemniaków zasadzisz, tyle wykopiesz- będziesz pracował bez strat.

Rafał (2018-08-03 13:39:06)

Rodzimych Polskich sklepów i rodzinnych małych kupców to już dawno nie ma, Można było ratować na początku kiedy powstawały jak grzyby po deszczu markety w miastach. Teraz to już wszystko jest stracone, mleko się rozlało. Trzeba było ograniczać możliwość powstawania sklepów wielkopowierzchniowych w centrum miasta. Te sieciowe sklepy mają swoje hurtownie i one same prowadzą politykę cenową. Już dawno mówiłem o zrzeszaniu się małych kupców w stowarzyszenia np. pod nazwą Polski sklep czy rodzinny sklep, gdzie grupa sklepikarzy mogła by negocjować ceny lub stworzyć np. własne hurtownię, które by zaopatrywała jedynie małe sklepy rodzinne. Cena by była mniejsza od marketowej, można by wówczas konkurować. teraz kiedy te małe sklepy już popadały to nie wiem czy można coś jeszcze uratować.

pic na wode (2018-08-03 11:35:56)

Michał ponoć jest z Oblekonia więc wstydu oszczędź i tam popyta rolników a zostało ich już nie wielu,Takie populizmy jak przywrócenie kolej do miasta Buska, zgłoszona kandydatura na Burmistrza świadczą ,że z rozeznaniami naszych tematów jest nie najlepiej więc najlepiej wyhamuj na jakiś czas.W/g mnie etos wasz topnieje-temperatury?

(2018-08-03 11:34:52)

ale czesto sklepikarze z malych sklepow robia zakupy w marketach a potem u siebie handluja

xyz (2018-08-03 08:00:09)

Opłata PUŁKOWA... Kto Wam pisze te artykuły?

chulap (2018-08-02 17:20:54)

panie Cieślak skąd bierze Pan tak utopijne pomysły?pociąg do,,władzy'',pociąg do nieznajomości zagadnień konkurencji.Jest Pan młodym politykiem i młodym człowiekiem i nie ma pan pojęcia o wolnym rynku,o biznesie.to już było i się nie sprawdziło .Już Panu pisałem jak jest dużo to jest tanio,jak jest mało to jest drogo i nikt Panu tanio nie sprzeda,nawet rolnicy z nowej partii CHŁOPSKIEJ

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Nowe mieszkanie/apartament 48,56 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (31) Na sprzedaż
Cena: 243000zl

Mieszkanie 48.56 m2 w Busku-Zdroju, 2 pokoje, bezczynszowe. Przedpokój, łazienka, salon z aneksem kuchennym. Obok tereny zielone i piękny plac zabaw z fontanną

Nowe mieszkanie/apartament 32,07 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (12) Na sprzedaż
Cena: 163550zl

Nowe mieszkanie/apartament 54,57 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (15) Na sprzedaż
Cena: 260840zl

Do sprzedania jedno z ostatnich mieszkań w nowo budowanym bloku w strefie uzdrowiskowej w Busku-Zdroju, przy ul. Kusocińskiego. Mieszkanie 54.57m2 składa się z przedpokoju,

Nowe mieszkanie/apartament 69,26 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (19) Na sprzedaż
Cena: 346300zl

Mieszkanie 3 pokojowe, bezczynszowe 69,26 m2 w Busku-Zdroju. Przedpokój, łazienka, sypialnia, sypialnia, salon z aneksem kuchennym, spiżarnia. Obok tereny zielone

Lokal 240m2 do wynajęcia, centrum Buska-Zdroju, ul. Partyzantów 19 Do wynajęcia
Cena: 3500zl

Do wynajęcia lokal o powierzchni około 240 m2 w ścisłym centrum Buska-Zdroju przy ulicy Partyzantów 19.Lokal nadaje się na każdy rodzaj działalności.

Mieszkanie bezczynszowe 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2, Stopnica Na sprzedaż
Cena: 189000zl

Do sprzedania mieszkanie bezczynszowe na I piętrze 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2 (zaadaptowana w suterenie). Mieszkanie mieści się w budynku wielorodzinnym

Lokal do wynajęcia 85m2 ul. Plac Targowy, Busko-Zdrój Do wynajęcia
Cena: 2300zl

Działka budowlana 3900m2, Busko-Zdrój, Młyny Na sprzedaż
Cena: 55000zl

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, działka 28a, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 599000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Dom 220m2, działka 8021m2, Żurawniki gm, Złota, powiat pińczowski Na sprzedaż
Cena: 469000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - Sprawdź co będzie się działo!

W weekend Dożynki Gminne w Pacanowie, Solcu-Zdroju, Busku-Zdroju, w Nowym Korczynie, Dni Stopnicy i Dożynki Gminne, Dymarki Świętokrzyskie...