Strona startowa

Pińczów: Kielecka Szkoła Krajobrazu w Galerii Belweder

Data:25 01 2014 - 28 02 2014
Miejsce: Galeria Belweder

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do Galerii Belweder na wystawę fotografii pn. "Kielecka Szkoła Krajobrazu" autorstwa grupy fotografów z Kielecczyzny.

Pod tą nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu kryje się ruch zapoczątkowany przez kilku fotografów z Kielecczyzny w latach 60-tych ubiegłego wieku, mający na celu pokazanie piękna krajobrazu ich stron rodzinnych. Pomysł, który zrodził się i został zrealizowany z żelazną konsekwencją w Kielcach w czasach, gdy o cyfrowych aparatach i photoshopie nikt jeszcze nie słyszał.

wystawa_ksk_1.jpg

20 czarno-białych prac to czarno-białe fotogramy przedstawiające sławne „szachownice pól” oraz „kieleckie pasiaki”, charakterystyczne dla świętokrzyskiego krajobrazu, unikatowe kadry, znakomite, wpisane w historię sztuki mistrzowskie ujęcia. Zupełnie odmienne, od powszechnie obowiązującego, traktowanie tematu, pejzażu i krajobrazu, dalekie od udziwnień, zabiegów formalnych, złudnej manipulacji.

Zdjęcia kieleckich fotografów są do dziś znane i podziwiane. Były nagradzane na wielu wystawach zagranicznych i wielokrotnie publikowane w różnych wydawnictwach. Artyści otrzymali większość nagród regulaminowych oraz zbiorową nagrodę (jedyną w historii fotografii) w formie dyplomu “Za wysoki poziom artystyczny prac fotograficznych”.

wystawa_ksk_03.jpg

Zespół Kieleckiej Szkoły Krajobrazu to: Paweł Pierściński, Janusz Buczkowski, Wacław Cisłowski, Tadeusz Jakubik, Jerzy Kamoda, Jan Spałwan i pochodzący z Pińczowa Andrzej Pęczalski.

Wystawę będzie można oglądać do końca lutego br. w godzinach pracy Centrum Kultury.

Źródło: www.psck.pl

Imprezy

Patronat
2018-12-28 - 2019-02-10

Terminarz Kina Szkatułka

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach