Strona startowa

Wiadomości - Motoryzacja

XV Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Dodał: Milena Data: 2018-05-19 11:11:16 (czytane: 29925)

Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej i Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej zapraszają w dniu 19 i 20 maja na XV Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej.

Dom weselny Zakątek
www.domweselnyzakatek.pl,dom weselny, hotel świętokrzyskie, hotel, noclegi, imprezy plenerowe, wesele, nocleg, sale szkoleniowe, konferencje,wesela,

Wrocieryż. 28-411 , Michałów

Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja
http://www.hotelnadstaranida.pl,hotel, restauracja, imprezy okolicznościowe, konferencje, sala konferencyjna, wesele, sala weselna, studniówki, sylwester, bal sylwestrowy, andrzejki

ul. Armii Ludowej 4. 28-400 , PińczówProgram:
19.05.2018r.
9:00 - Kazimierski Ośrodek Sportowy www.kazimierzakos.pl -
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patriotyczny zryw w okresie od 24 lipcu do 12 sierpnia 1944 roku, który zaowocował utworzeniem Republiki Partyzanckiej, obejmującej swoim obszarem ok. 1000 km2 (Proszowice, Nowe Brzesko, Opatowiec, Nowy Korczyn, Kazimierza Wielka, Słomniki, Miechów, Jędrzejów, Pińczów, Wiślica, Skalbmierz). Zabieramy młodzież z Domu Dziecka.

10:15 - Opatowiec www.ug.opatowiec.plZłożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który od 1994 roku stoi nad wiślanym brzegiem w miejscu ujścia Dunajca i przeprawy promowej. W chwili odsłonięcia był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać marszałka i nadal mimo upływu czasu uznawany jest za najładniejszy. Zaprojektowali go artyści krakowscy: Edward Osiecki i Władysław Dudka. Inicjatorem budowy był pochodzący z Ksan, przedwojenny oficer, piłsudczyk Stanisław Parlak. Pomnik upamiętnia miejsce przeprawy przez Wisłę oraz przekroczenie granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego przez 1. Pułk Piechoty Legionów po dowództwem Józefa Piłsudskiego. Na tablicy czytamy, że miało to miejsce w dniach 23, 24 i 27 września 1914 roku. Jednak w pamiętnikach widnieje inna data rozpoczęcia przeprawy -16 września 1914 roku

10:20 - Rozpoczęcie przeprawy. Na promie mieszczą się 3 samochody. Opłata 7 zł/samochód.

11:30 - Gręboszó wwww.spgreboszow.ep.pl Cmentarz wojenny żołnierzy z okresu I wojny światowej i legionistów (złożenie kwiatów).Szkoła Podstawowa z „Izbą Pamięci” poświęconą mjrHenrykowi Sucharskiemu dowódcy obrony Westerplatte, który urodził się tutaj w 1898 roku (złożenie kwiatów). W marcu 1919 roku walczył na froncie czeskim, w październiku 1919 roku na wojnie polsko-bolszewickiej za co został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Zmarł w 1946 roku w Neapolu.

12:15– Zalipie wieś malowana – Dom Malarek www.dommalarek@interia.pl

13:30 - Muzeum Drogownictwa w Szczucinie https://www.gddkia.gov.pl/pl/906/iwww - Przepiękne, jedyne takie muzeum w Polsce, które powstało dzięki staraniom pasjonata Marcelego Bochenka. Obecnie zarządzane przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

15:00 - Czarkowy. Miejscowość wzmiankowana w 1250 roku, w okresie reformacji należała do pisarza i działacza ariańskiego Hieronima Moskorzewskiego. Odbywały się tu synody ariańskie. Joachim Morsztyn w latach 1773-75 zbudował tu pałac. Następnymi właścicielami byli Radziwiłłowie, a ostatnimi Pusłowscy. Od XVIII wieku do 1924 roku funkcjonowała tu kopalnia siarki zwanej „czarcim złotem”. Przy jej wydobyciu i oczyszczaniu pracowało ok. 120 osób. Czarkowy były ważnym ośrodkiem dawnej Małopolski. Przebywali tutaj: Julian Ursyn Niemcewicz, król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Olga Boznańska i inni. 23 września 1914 roku Rosjanie spalili pałac w odwecie za pomoc legionistom, a Franciszka Xawerego Pusłowskiego aresztowali i uwięzili w moskiewskim więzieniu. W 1910 roku w parku usypano kopiec grunwaldzki upamiętniający 500 rocznicę bitwy. Rodzina Pusłowskich spoczywa na cmentarzu w Starym Korczynie. W tym samym Starym Korczynie w 1226 roku żona Leszka Białego Grymisława urodziła Bolesława Wstydliwego. Przy drodze Józefa Piłsudskiego w pobliskich Winiarach w 1939 roku postawiono szkołę i nadano jej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przy drodze im. Józefa Piłsudzkiego w 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki odsłonił pomnik autorstwa prof. Konstantego Laszki- „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”(złożenie kwiatów). Na cokole czytamy również „W tym miejscu poległ w zwycięskiej walce pluton Młota Fijałkowskiego 23.09.2014”, wymienione są także miejscowości związane z walkami legionów. W styczniu 1945 roku wojska rosyjskie wysadziły pomnik w powietrze. W 1992 roku odbudowany staraniem lokalnego komitetu, w skład którego wchodził również Józef Parlak. Na cmentarzu obok pomnika spoczywa nieznany legionista, 44 żołnierzy września 1939 roku poległych pod Ksanami i porucznik AK. W dzwonnicy w Starym Korczynie w 25 rocznicę pierwszych bojów ufundowano dzwony: „Józef” i „Władysław”. Ten drugi poświęcony Władysławowi Bandurskiemu nazywanemu biskupem legionów.

samochody052.jpg
foto: archiwum

 
15:45 - Ksany. To jedyna w Polsce miejscowość o takiej nazwie. Wzmiankowana już w 1275 roku. Jej strategiczne położenie w pobliżu Wisły, Dunajca i Nidy oraz granic zaborów skutkowało ciągłymi działaniami wojennymi i ofiarami. Z inicjatywy mieszkańców, a szczególnie Stanisława Parlaka powstał pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. W dniu 10 września 1989 roku dokonano jego odsłonięcia . Pomnik autorstwa Winicjusza Stoksika pochodzącego z pobliskich Rzemienowic przedstawia orła w koronie oraz postacie trzech żołnierzy: legionisty, żołnierza września 1939 i partyzanta 1939-1945 (złożenie kwiatów). Symbolika postaci nie jest przypadkowa ponieważ 23 września 1914 roku pod Ksanami pierwsze boje stoczyli legioniści z I Brygady Legionów pod dowództwem pułkownika Władysława Beliny –Prażmowskiego. Walczyli tutaj również Czesław Młot-Fijałkowski, Tadeusz Wyrwa Furgalski i Czesław Jarnuszewicz- absolwent krakowskiej ASP, autor orzełka legionowego bez korony. W dniu 8 września 1939 roku żołnierze z 11. Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór mieli za zadanie zatrzymać na jedną dobę oddział niemiecki. Rozkaz wykonali. Dwoma działkami zniszczyli 15 szt. niemieckich wozów bojowych. W miejscowych przekazach zachowała się pamięć o tym jak do okopujących się młodych polskich żołnierzy dziewczyny z Ksan przyniosły picie i jedzenie. Żołnierze dziękując powiedzieli „ My już tu zostaniemy, pamiętajcie o nas, narwijcie kwiatów i przynieście na nasze mogiły”. Niestety tego samego dnia poległo ich już 66. Pochowano ich tam gdzie zginęli. W dniu 21 czerwca 1944 roku, po ekshumacji i uzyskaniu zgody okupanta, odbył się ich pogrzeb . Była to ogromna patriotyczna manifestacja. Pogrzebowy, wielotysięczny kondukt z Ksan do Starego Korczyna prowadził umundurowany i uzbrojony oddział AK. W kościele w Starym Korczynie z kwiatów ułożono flagę i symbol Polski walczącej. Podczas niemieckiej okupacji w Ksanach działały oddziały partyzanckie AK i BCH .

17:00- Skalbmierz - restauracja Skorpion. Wreszcie coś na ząbek. Za 20 zł. proponują pierś z kurczaka z pieczarkami, ziemniakamii kompot (każdy płaci indywidualnie).

19:00 –Tor Kielce tor-kielce@automobilklub.kielce.pl, wjazd gratis- impreza Automobilklubu Kieleckiego, próby sprawnościowe z udziałem tylko samochodów wyprodukowanych przed 1992 rokiem.

20:00 - Ognisko na kempingu przy Torze. Mamy drewno i ogień, pozostałe zaopatrzenie, każdy realizuje indywidualnie. Miejsca hotelowe uczestnicy rezerwują sami i płacą za nie indywidualnie, do wyboru między innymi:
- Motel na Torze Kielce – tel. 413031660, 798118230, www.automobilklub.kielce.pl
- Pensjonat - Aleksandry Budkiewicz – tel. 41 303 46 28, www.olwo.pl (już brak miejsc),
- Hotel Pod Jaskółką Tumlin - tel. 41 3003058, www.podjaskolka.pl . W lokalu są komunie, które kończą się ok. godz. 21.

20.05.2018
7:30-8:15-Śniadanie.

8:30 - Zbiórka na stacji BP w kierunku Łodzi,
droga nr 74. Wyjazd do Chlewisk. Po drodze w Antoniowie pomnik upamiętniający walkę (21 sierpnia 1944r.) żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów AK udających się z odsieczą do Warszawy. Poległo 8 żołnierzy AK i 150 Niemców.

9:30- Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach www.chlewiska.pl Bilet wstępu 6 zł. Znajduje się tutaj Zabytkowa Huta Żelaza z zespołem wielkiego pieca (1882-1892) o wydajności 13 t surówki na dobę, który opalany węglem drzewnym pracował do 1940 roku. Był to jeden z najważniejszych ośrodków hutniczych na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Są również wystawy czasowe:
- motocykli
- samochodów
- obrabiarek
- maszyn do szycia.

10:40- Skłoby- Cmentarz Ofiar Wojny. 11 kwietnia 1940 r. w odwecie za pomoc oddziałom mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” Niemcy zamordowali 246 mężczyzn w wieku od 15 do 60 lat. Spalone zostały wsie :Gałki, Hucisko, Szałas Stary i Skłoby. Były to pierwsze w Polsce masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Nad ciszą spoczywających czuwa motto „Wciąż oskarżamy dając świadectwo prawdy”( złożenie kwiatów).

11:00-Manor House SPA. Ośrodek konferencyjno- wypoczynkowy położony w dawnej posiadłości Odrowążów. Istnieje możliwość zwiedzania parku i budynków z zewnątrz. W cenie 15 zł. za bilet wstępu otrzymujemy materiały promocyjne. Początek Chlewisk przypada na XII w. W 1121 Piotr Dunin, starosta kraśnicki, wrocławski i kaliski buduje kościół, a w 1135 zachodnią część pałacu. Kolejnymi właścicielami Chlewisk byli: Odrowążowie, którzy przyjęli nazwisko Chlewickich, Podkańscy, Stanisław Sołtyk (współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk) i rodzina Platerów. Przy drodze zabytkowy zegar z 1902 roku.

12:15- Szydłowiec www.szydlowiecpowiat.pl Początki miasta sięgają XII wieku, to przepiękne klimatyczne i historyczne miasteczko z oryginalnym trzyrynkowym układem urbanistycznym. Na jednym z nich w latach 1602- 1629 zbudowany został ratusz. Przed nim znajduje się pręgierz i postać tajemniczej „Zośki”, dalej ufundowany przez Szydłowieckich gotycki kościół farny św. Zygmunta. Już w 1427 roku w Szydłowcu istniał kamienny dwór na jego miejscu w latach 1470-1480 z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego wybudowano murowany gotycki zamek, który był rezydencja Szydłowieckich i Radziwiłłów. Obecnie mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów. Pomysł utworzenia placówki pojawił się w 1968 roku. W 1975 powstało jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. W 1977 roku UNESCO uznało muzeum w Szydłowcu za pierwsze na świecie muzeum ludowych instrumentów muzycznych jednego kraju. Od 2005 roku przejęte przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W muzeum zwiedzający mogą grać na wystawianych instrumentach.

Na Rynku prezentacja pojazdów uczestników Rajdu. W podziemiach ratusza w Piwnicy Szydłowieckiej obiad w postaci fileta z kurczaka i kompotu - 18 zł.(każdy płaci indywidualnie).

Reklama.

Tagi: rajd   pojazdy   zabytkowe  

Zobacz także

XVI Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Dodane: 2019-05-18 16:57 - Komentarze  (0)  czytane (1266)

TAGI: XVI Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki PKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.234.51.17

Mickey (2016-10-03 13:58:27)

Smaa-kdcb what I was looking for-ty!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Stacja Diagnostyczna P.O.M.

3 Maja 40, 28-400 Pińczów

Kursy prawa jazdy

III Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego Pińczów 2019

Po raz trzeci zapraszamy wszystkich entuzjastów i miłośników motocykli na uroczyste Rozpoczęcia Sezonu Motocyklowego 2019 w Pińczowie, które odbędzie się 31 marca o godzinie 12.00. więcej»

Nieruchomości na sprzedaż

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 549000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Mieszkanie 59m2, 3 pokoje Busko-Zdrój os. Orła Białego Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Działki Busko-Zdrój, ponad 7000m2, ul. Partyzantów Na sprzedaż
Cena: 119000zl

Na sprzedaż działki rolno-budowlane o łącznej powierzchni ponad 7000m2, półtora kilometra od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych

Działka budowlana 1300m2 Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Do sprzedania działka nr 438/2 o pow. 1300m2, w miejscowości Skotniki Duże 8km od Buska-Zdroju. Działka posiada wydane warunki zabudowy. W sąsiedztwie nowe budynki

Działka budowlana 2990m2, Owczary 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49900zl

Działka o pow. 2990m2 w miejscowości Owczary ul. Brzozowa, 4km od Buska-Zdroju. Bardzo ładne miejsce, wspaniałe widoki, cicha i spokojna okolica. W pobliżu nowe

Dom - pensjonat Busko-Zdrój ul. Kusocińskiego, strefa Zdrojowa Na sprzedaż
Cena: 950000zl

Dom-pensjonat w miejscowości uzdrowiskowej Busko-Zdrój o powierzchni użytkowej 411m2 na działce o powierzchni 910m2. Doskonała lokalizacja, blisko centrum i uzdrowiska.

Działka, dom, przy Drodze Krajowej 73, Busko-Zdrój, ul.Ogrodowa Na sprzedaż
Cena: 449000zl

Działka budowlana 800m2, Solec-Zdrój ul. Kopernika Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 178m2 na pięknej działce, Busko-Zdrój, Włodarka, przy ścieżce rowerowej! Na sprzedaż
Cena: 279000zl

Działka budowlana 30a, 2km od centrum Buska-Zdrój, Bronina Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka rolno-budowlana o powierzchni 3031m2. Dwa kilometry od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju,

Ogłoszenia

Dodano: 2019-05-21 18:27:16

Układanie kostki brukowej

Dodano: 2019-05-21 18:04:38

Brukarze

Dodano: 2019-05-21 17:50:10

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2019-05-21 17:49:39

Montaż ustawianie anten satelitarnych i telewizji ...

Dodano: 2019-05-21 17:49:08

Wieża z DVD

Dodano: 2019-05-21 17:35:27

Auto jak nowe

Dodano: 2019-05-21 16:31:56

Przyjmę gruz

Dodano: 2019-05-21 16:18:50

Mieszkanie do wynajęcia Busko-Zdrój

Dodano: 2019-05-21 16:03:56

Zatrudnię

Dodano: 2019-05-21 15:21:39

Montaż Anten TV SAT Busko Zdrój,Nowy Korczyn,Stopn...