Wiadomości - Polityka
Adam Jarubas w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim o sytuacji rolnictwa w 2023 r. (video)
Dodał: Marta Data: 2023-01-13 09:32:33 (czytane: 5685)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy europosłów Adama Jarubasa i Jarosława Kalinowskiego o sytuacji rolnictwa w 2023 roku. Czy obecny rok będzie przełomowy dla rolnictwa? Czy Unia Europejska uszczelni korytarze transportowe zboża z Ukrainy? Na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy i o bezczynności rządu PiS to wszystko w materiale video.
Pracownia Psychologiczna SYNERGIA W. Pikul - badania psychotechniczne

ul. 7 Źródeł 8. 28-400, Pińczów
Świętokrzyski europoseł Adam Jarubas porusza w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim - byłym ministrem rolnictwa a obecnie eurodeputowanym - członkiem Komisji Rolnictwa niezwykle ważne sprawy dotyczące polskich rolników i ich bieżącej sytuacji.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video.
Poniżej przedstawiamy treść zapytania do Komisji Europejskiej jakie Europoseł Adam Jarubas złożył 10 stycznia 2023r.
"Nieszczelność Korytarzy Solidarnościowych zaburzająca opłacalność rolnictwa w UE".
Przed agresją Rosji Ukraina dostarczała ok. 45 mln ton zboża rocznie na światowe rynki. UE wraz z Czechami, Polską, Rumunią, Słowacją, Republiką Mołdawii, Ukrainą, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Grupą Banku Światowego inwestują 1 mld euro w Korytarze Solidarnościowe, by usprawnić transfer produktów z Ukrainy przez terytorium UE, zabezpieczając bezpieczeństwo żywnościowe państw rozwijających się, szczególnie zależnych od ukraińskich dostaw, jednocześnie umożliwiając finansowanie ukraińskiej obrony z handlu. Europejskie organizacje rolnicze alarmują jednak, że nawet 1/3 ukraińskiego zboża, zamiast do potrzebujących państw trzecich, trafia na rynek UE, zaburzając opłacalność europejskiego rolnictwa, które jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego UE i tych państw, do których eksportujemy. Zgłaszane jest także nasilenie procederu niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania w UE ukraińskiego zboża importowanego jako zboże techniczne, na pasze, a nawet w przemyśle spożywczym. Dlatego zwracamy się do Komisji Europejskiej z prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania:
- O ile zwiększyła się ilość zboża z Ukrainy sprzedawana w UE od rozpoczęcia wdrażania Korytarzy Solidarnościowych?
- Czy Komisja monitoruje proceder niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania zboża importowanego do UE jako zboże techniczne z Ukrainy i jakie działania podejmuje dla uszczelnienia Korytarzy Solidarnościowych?
- Czy Komisja rozważa wprowadzenie kaucji dla Ukraińskich produktów rolnych, zwracanych po opuszczeniu UE jak proponuje się to np. w Polsce?
/Artykuł sponsorowany/
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.152.133