Burmistrz Pińczowa: status obszaru ochrony uzdrowiskowej to szansa dla rozwoju gminy
Dodał: Marta Data: 2024-08-14 13:11:32 (czytane: 4915)
Burmistrz Pińczowa poinformował PAP, że nowo powstały "Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Pińczów" obejmuje m.in. Osiedle Zdrojowe w Pińczowie oraz sołectwa: Włochy, Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska.
Samorządowiec zaznaczył, że prowadzone w ostatnich latach badania potwierdziły, że na terenie gminy znajdują się złoża naturalnych surowców leczniczych - wód siarczkowych oraz peloidu zwanego popularnie borowiną o potwierdzonych właściwościach terapeutycznych.
Badania potwierdziły także właściwości lecznicze lokalnego klimatu i panujących tam stosunki termiczno–wilgotnościowych, które są korzystne do prowadzenia klimatoterapii. Poza tym liczba godzin ze słońcem jest dla Pińczowa i okolic wyższa niż norma usłonecznienia w Europie Środkowej (więcej niż 1500 godzin w roku).
"Uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej to duża szansa dla rozwoju gminy. Staraliśmy się o to od kilku lat, ale nie poprzestajemy na tym. Widzimy rozwój naszego miasteczka - położonego w pięknym miejscu, dolinie rzeki Nidy - właśnie w kierunku uzdrowiskowym, do tego potrzebne są konkretne inwestycje" – powiedział PAP Badurak.
"Założyliśmy, że na 600-lecie Pińczowa (2028) będziemy chcieli mieć w naszym mieście pierwszy zakład uzdrowiskowy. To spore wyzwanie, ale wierzymy, że uda nam się to zrobić" – dodał samorządowiec.
Gmina będzie zabiegała o pozyskanie inwestorów zainteresowanych prowadzeniem takich obiektów. W przyszłych sanatoriach możliwe będzie leczenie chorób kardiologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych, czy chorób skóry.
"Jednocześnie staramy się inwestować w rozwój infrastruktury zwiększającej atrakcyjność turystyczną gminy, w tym m.in. budowę wielu kilometrów dróg rowerowych" – powiedział samorządowiec.
Samorządowiec wyraził nadzieję, że w najbliższych latach Pińczów razem z pobliską gminą Busko-Zdrój, która ma już przeszło stuletnie tradycje uzdrowiskowe oraz Solcem-Zdrojem będzie wzmacniać markę świętokrzyskich uzdrowisk.
W Świętokrzyskiem status uzdrowiska mają Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Stara się o to także Kazimierza Wielka, gdzie działa m.in. pierwszy w regionie zewnętrzny basen termalny z wodą siarczkową oraz Czarniecka Góra (pow. konecki), która była popularnym uzdrowiskiem przed II wojną światową. (PAP)
Źródło: UMiG Pińczów
REKLAMA
Komentarze (4)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.180.210
Cesiek (2024-08-16 19:25:13)
To uzdrowisko w Pińczowie jest szyte grubymi nićmi. Najpierw chcieli utworzyć uzdrowisko na bazie wody leczniczej z Lasu Winiarskiego, Minister wniosek odrzucił do ujęcie na jest zlokalizowane w gminie Pińczów. No i pomyśleli, znalazł sie podpowiadacz i udokumentowali 0,5 ha złoże borowiny na terenie zalewowym rzeki Nidy i w obszarze Natura 2000, Przepisy pozwalają na przeprowadzenie badań geologicznych. Gorzej bedzie z uzyskaniem koncesji na wydobywanie tego syrowca w Naturze 2000. Pińczowa nie stać na wykonanie prac poszukiwawczych za woda leczniczą . Najpierw niech zlikwidują smród z oczyszczalni ścieków, który roznosi się na przyszłych terenach uzdrowiskowych. Utworzenie okręgu ochrony uzdrowiskowej to jest pryszcz do spełnienia wymogów dot. uzdrowisk. Pismaki niech pisza prawdę. Kazimierza buduje uzdrowisko już pare lat i nie widać rozpoczętych inwestycji uzdrowiskowych, poza tężną w której chrust opadnie bo nie jest nawadniany.
Nareszcie (2024-08-14 18:13:17)
Biorąc pod uwagę wszystkie walory, położenie i potencjał to Pińczów jest skazany na sukces.
100 dni złotoustego (2024-08-14 16:49:22)
... my mamy zrównoważony rozwój...i co nam Pińczów zrobi?
Niech żyje Jerzy Szydłowski!!!