Wiadomości - Aktualności
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź, co musisz wiedzieć o emisji obligacji!
Dodał: Marta Data: 2023-09-15 15:22:21 (czytane: 465)
Początki inwestycji w obligacje mogą wydawać się przytłaczające ze względu na obszerność tego zagadnienia. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć nieco tematykę związaną z ich emisją. Zawarte w tym artykule informacje pomogą Ci w usystematyzowaniu podstawowej wiedzy o tym, czym jest emisja obligacji, kto może ją przeprowadzać i gdzie szukać pomocy w ramach kupna papierów wartościowych.
Czym jest emisja obligacji?
Emisja obligacji jest procesem przeprowadzanym w celu uzyskania środków finansowych przez emitenta. Wydaje on serie dłużnych papierów wartościowych o ustalonej wartości. Te następnie sprzedawane są inwestorom, a emitent zobowiązuje się do wykupu obligacji po określonym czasie. Kupującym przysługują przy tym zyski z tytułu naliczanych odsetek ustalanych według oprocentowania stałego lub zmiennego. Miejsce może mieć również emisja obligacji zerokuponowych. W takim wypadku nie są one oprocentowane, a emitowane z dyskontem i inwestor zyskuje na różnicy pomiędzy ceną nominalną a ceną zakupu. Cały proces musi być natomiast zgodny z przepisami zawartymi w ustawie o obligacjach.
Rodzaje obligacji – firmowe, skarbowe, komunalne
Obligacje możemy podzielić według emitenta. W takim przypadku wyróżniamy ich trzy rodzaje. Jeżeli dopiero zaczynasz inwestować, prawdopodobnie pierwszymi, które przykują Twoją uwagę, będą emisje obligacji prowadzone przez Skarb Państwa. Pozwalają na lokowanie stosunkowo niewielkich kwot. Jednocześnie w porównaniu do obligacji firmowych odznaczają się niskim poziomem ryzyka.
Coraz większą popularnością cieszy się emisja obligacji korporacyjnych. Te wypuszczane są przez przedsiębiorstwa i spółki. W ich wypadku zazwyczaj musisz liczyć się z większym ryzykiem, ale także potencjalnie wyższymi zyskami z inwestycji. Emisje obligacji korporacyjnych są prowadzone w ramach oferty niepublicznej – dla maksymalnie 149 imiennych inwestorów; oraz publicznej – dla większej liczby inwestorów lub adresata nieoznaczonego. Ze względu na duży wybór, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty biura maklerskiego, takiego jak np. Michael / Ström Dom Maklerski, które współpracuje z renomowanymi emitentami obligacji korporacyjnych.
Poza obligacjami korporacyjnymi i Skarbu Państwa, wyróżniamy także obligacje komunalne. Są one emitowane przez władze miast i gmin, bardzo często w formie długoterminowej. Służą do pokrywania wydatków związanych z działalnością samorządową i tak jak w pozostałych przypadkach emisja obligacji tego typu stanowi alternatywę dla finansowania kredytem.
Jak sprawdzać emisje obligacji i zlecać ich kupno?
Informacje niezbędne do rozpoczęcia inwestowania możesz znaleźć w łatwy sposób za pośrednictwem internetu, sprawdzając np. bieżące emisje obligacji w Michael / Ström Dom Maklerski lub w innych biurach i domach maklerskich czy też na GPW Catalyst. Aby wybrać odpowiednie obligacje korporacyjne, skarbowe lub komunalne, zapoznaj się też dokładnie z warunkami emisyjnymi i w razie potrzeby skonsultuj się z doświadczonym doradcą. Zlecenie na zakup jesteś w stanie złożyć samodzielnie internetowo lub telefonicznie. Możesz zrobić to także w biurach lub domach maklerskich, w zależności od rodzaju wybranych obligacji.
/Artykuł sponsorowany/
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.181.91