Wiadomości - Kultura, rozrywka
Do Pińczowa przyjechało mobilne widowisko 'Iskry Niepodległej' (video)
Dodał: Marta Data: 2023-05-23 17:06:18 (czytane: 1567)
Mobilne widowisko 'Iskry Niepodległej', wzbudziło duże zainteresowanie wśród mieszkańców Pińczowa. Akcję podsumowano w trakcie wtorkowej konferencji przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Zapraszamy do obejrzenia materiału video.
Biuro tłumaczeń online - tłumaczenia specjalistyczne z angielskiego, tłumaczenia na język angielski

. 28-400, Pińczów
Pracownia Psychologiczna SYNERGIA W. Pikul - badania psychotechniczne

ul. 7 Źródeł 8. 28-400, Pińczów
W niedzielę do Pińczowa przyjechała multimedialna ciężarówka. z widowiskiem „Iskry Niepodległej”, czyli multimedialny spektakl edukacyjny Biura „Niepodległej”.
Spektakl przybliża historię ponad stu Polek i Polaków, którzy działając zmieniali świat. Niewątpliwie są to Iskry Niepodległej, bo te postacie były znaczące nie tylko dla historii państwa polskiego, ale wielokrotnie ich działalność wykraczała poza ramy naszego kraju. Warto zwrócić uwagę między innymi na trzy kobiety. Irenę Sendlerową, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została uhonorowana izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Wandę Rutkiewicz, najwybitniejszą polską himalaistkę i jedną z czołowych na świecie, oraz Marię Curie-Skłodowską, która za badania naukowe dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.
Naczepa ciężarówki została wyposażona w kilka ekranów, na których wyświetlane są obrazy tematycznie powiązane z osobą, której dotyczy historia. Narratorem opowieści jest cyfrowy bot. Dodatkowo, na kilku innych monitorach można przeczytać życiorys prezentowanych bohaterów. Spektakl rozpoczyna się od sylwetek ojców niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Jest też gablota z kilkoma eksponatami.
Prezentowana jest m.in. replika złotego medalu olimpijskiego Haliny Konopackiej z 1928 roku. To było pierwsze w historii Polski złoto olimpijskie. Konopacka zdobyła je w rzucie dyskiem podczas olimpiady w Amsterdamie. Można zobaczyć też kamizelkę kuloodporną z 1901 roku, opracowaną przez Jana Szczepanika, czy chwytak antropomorficzny do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.
Spektakl trwa nieco ponad 20 minut. Widowisko mógł zobaczyć każdy mieszkaniec Pińczowa. Wstęp był bezpłatny. „Iskry Niepodległej” odwiedzą w całym kraju 100 miejscowości.
Źródło: PAP
Tagi: Pińczów Iskry Niepodległej
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.152.133