Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki Gminne 2023 w Gminie Pińczów - Uroczystość, która rozjaśniła drugi dzień jesieni

Dodał: Marta Data: 2023-09-25 13:28:56 (czytane: 21119)

Gmina Pińczów, nie zawiodła oczekiwań mieszkańców, którzy z radością świętowali drugi dzień jesieni na Dożynkach Gminnych 2023. To rolnicze święto, jak co roku, zgromadziło społeczność lokalną oraz przybyłych gości.

Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja
http://www.hotelnadstaranida.pl,hotel, restauracja, imprezy okolicznościowe, konferencje, sala konferencyjna, wesele, sala weselna, studniówki, sylwester, bal sylwestrowy, andrzejki

ul. Armii Ludowej 4. 28-400 , Pińczów

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Gabinet Okulistyczny, okulista Karol Waligóra
http://okulista-waligorakarol.pl,okulista Pińczów, gabinet okulistyczny pinczow, okulista Karol Waligóra, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badanie pola widzenia, refra

Plac Wolnosci 6. 28-400, Pińczów

P. W. WOŹNIAK – rolety, żaluzje, moskitiery, plisy
rolety24.pl.tl,ROLETY TEKSTYLNE, ROLETKI, ROLETY ANTYWŁAMANIOWE,
ROLETY DACHOWE, Rolety pińczów, rolety jędrzejów, rolety chmielnik, MOSKITIERY OKIENNE, MOSKITIERY DRZWIOWE, SIATKI, WERTIKALE, WERTICALE, ŻALUZJE, ŻALUZJE DREWN

Batalionów Chłopskich 66. 28-400, PińczówZobacz

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, celebrowanej w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Modlitwy wiernych poprowadził ks. kanonik Stanisław Kudełka, dziekan Dekanatu Pińczowskiego, a homilię dożynkową wygłosił proboszcz Jan Staworzyński. Niezwykłym momentem był także poświęcenie pięknych wieńców przez o. Remigiusza, nowego gwardiana pińczowskiego klasztoru Franciszkanów na Mirowie.

 Zobacz

Po zakończeniu mszy, ulicami miasta odbył się barwny i radosny dożynkowy korowód, który przeszedł aż do terenów MOSiR. Tam na scenie czekał już prowadzący imprezę, wyjątkowy artysta estradowy Wit Chamera z Kielc. Kapelę Małopolanie z Książa Małego, która kilka godzin później wystąpiła na dożynkowej scenie, miała zaszczyt prowadzić ten uroczysty korowód.

Na czele korowodu kroczyła pierwsza gospodarska para, Bożena Majcher z Marzęcina i Grzegorz Szymański ze Skowronna Dolnego, a także 9 delegacji wieńcowych z podpińczowskich sołectw. Wianki na rolnicze święto uwiły panie z miejscowości: Młodzaw, Kozubowa, Skowronna Dolnego, Marzęcina, Winiar, Szarbkowa i Chrabkowa, Pasturki, Unikowa i Zagości. Warto przypomnieć, że Gminę Pińczów reprezentował wieniec ze Skowronna Dolnego na Dożynkach Powiatowych, które odbyły się wcześniej w sierpniu w Kijach.

 

Zobacz

Na Dożynki Gminne licznie przybyli także oficjele, reprezentujący Miasto i Gminę Pińczów. Burmistrz Włodzimierz Badurak i jego zastępczyni Beata Kita, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak oraz zastępcy, prezesi, dyrektorzy instytucji, urzędów i przedsiębiorstw, radni i sołtysi – wszyscy włączyli się w tę wyjątkową uroczystość.

Nie zabrakło także gości z parlamentu, m.in. posłów Czesława Siekierskiego, Michała Cieślaka i Mariusza Goska, a Region Świętokrzyski reprezentowali wojewoda Zbigniew Koniusz, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka oraz radny Maciej Gawin. Ościennych gmin reprezentowali m.in. wicestarosta pińczowski Ryszard Barna oraz Tadeusz Sułek ze Złotej i Stanisław Porada z Działoszyc.

 

Zobacz

Część obrzędowa Dożynek rozpoczęła się tradycyjnie od symbolicznego dzielenia chleba dożynkowego, który był wypieczony z tegorocznych zbóż. Burmistrz Włodzimierz Badurak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak osobiście podzielili się tym chlebem z uczestnikami imprezy. Powszechne było zdanie, że jest on wyjątkowo smaczny i symboliczny.

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów były prezentacje wieńcowe, przygotowane przez każde sołectwo. Krótkie programy artystyczne były nagradzane gromkimi owacjami przez zgromadzoną publiczność. Po tradycyjnym obrzędzie wieńcowym, scenę zajęli artyści. Na scenie wystąpili m.in. Kapela Ponidzie Maćka Sobonia, Kapela Małopolanie, obiecująca artystka akordeonowa Andżelika Sakwa, Kapela Działoszacy oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Imprezę zakończył występ zespołu Pakt, który wzbudził ogromne zainteresowanie i aplauz uczestników.

Dożynki Gminne 2023 to wyjątkowe święto, które jednoczy społeczność, celebruje tradycję rolniczą i promuje lokalną kulturę artystyczną. Niech ta radosna atmosfera trwa przez cały rok i będzie źródłem inspiracji dla nas wszystkich.

Źródło: UMiG Pińczów


Reklama

Tagi: Dożynki 2023   Dożynki w Pińczowie   Pińczów  

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.220.249.141

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja

ul. Armii Ludowej 4, 28-400 Pińczów

RESTAURACJA KWADRANS

Plac Wolności 4, 28-400 Pińczów

Restauracja Tawerna

ul. Piłsudskiego 8, 28-400 Pińczów

Hotel Pod Świerkiem

ul. Waryńskiego 38, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Pizzerie

Restauracja Tawerna

ul. Piłsudskiego 8, 28-400 Pińczów

więcej

Placówki artystyczne

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

J. Piłsudskiego 2a, 28-400 Pińczów

Muzeum Regionalne w Pińczowie

marsz. Piłsudskiego 2a, 28-400 Pińczów

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu

Parkowa 14, 28-425 Złota

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zapraszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2023-12-10 17:12:25

KRZESŁA pokojowe Sprzedam

Dodano: 2023-12-10 17:06:42

Upięcia

Dodano: 2023-12-10 16:32:53

Sprzedam karpie z własnego stawu

Dodano: 2023-12-10 16:04:18

Szukam pracy

Dodano: 2023-12-10 14:54:03

Sprzedam 1/2 kamienicy w ścisłym centrum miasta

Dodano: 2023-12-10 14:33:27

Hej

Dodano: 2023-12-10 14:32:42

Młoda Kobieta Szuka Mężczyzny

Dodano: 2023-12-10 13:26:10

Pracownicy z Azji poszukują pracy w Polsce

Dodano: 2023-12-10 12:47:29

Sprzedam komputer Z monitorem (ewentualnie osobno...

Dodano: 2023-12-10 12:02:06

Sprzedam garaż