Wiadomości - Kultura, rozrywka
Polskie dziedzictwo religijne: 460. Rocznica Biblii Pińczowskiej
Dodał: Marta Data: 2023-11-17 11:19:21 (czytane: 1833)
W latach 1559-1563, w atmosferze ducha reformacji, polscy protestanci w Pińczowie dokonali czegoś wyjątkowego - przetłumaczyli na język polski i wydali drukiem całe Pismo Święte. To wydarzenie, znane jako Biblia Pińczowska, stanowiło kolejny, po katolickiej Biblii Leopolity, przełomowy moment w historii polskiego chrześcijaństwa.
Pracownia Psychologiczna SYNERGIA W. Pikul - badania psychotechniczne

ul. 7 Źródeł 8. 28-400, Pińczów
THAI DAY SPA - zabiegi pielęgnacyjne twarzy i ciała, menicure, pedicure, fryzjer, makijaż

ul. Parkowa 8. 28-100, Busko-Zdrój
Biblia Pińczowska, znana także jako Biblia Brzeska (nazwa pochodzi od miejsca wydania) oraz Biblia Radziwiłłowska – od nazwiska fundatora, to nie tylko zbiór tekstów świętych, ale także wyraz wiary i determinacji polskich protestantów. W roku 1563, w Brześciu Litewskim, to dzieło zostało oficjalnie ukończone, a my dzisiaj, 460 lat później, obchodzimy tę historyczną rocznicę.
Z tej okazji, we współpracy z Kościołem Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie, Muzeum regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii, kultury i dziedzictwa religijnego na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.
Program uroczystości obejmuje:
- Wykład Krzysztofa Bandoły-Skierskiego z Biblioteki Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie, pt. "W Pińczowie o Biblii Pińczowskiej". To głębokie spojrzenie na kontekst historyczny i znaczenie Biblii Pińczowskiej dla polskiego protestantyzmu.
- Czytanie Fragmentów Biblii Pińczowskiej - chwila refleksji nad treściami, które przez wieki kształtowały wiarę i moralność wielu pokoleń.
- Koncert zespołu Zelowskie Dzwonki - muzyka, która uświetni nasze spotkanie, niosąc ze sobą ducha epoki i kunszt artystyczny.
- Prezentacja Oryginalnych Egzemplarzy Biblii Pińczowskiej z 1563 r. - rzadka okazja, by zobaczyć te historyczne skarby ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz prywatnych zbiorów Pana Krzysztofa Bandoły-Skierskiego.
Źródło: Muzeum Regionalne w Pińczowie
Tagi: Biblia Pińczowska Pińczów Ponidzie
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.221.90