Ruszła Operacja 'Feniks' - Terytorialsi w Akcji Pomocy Powodzianom

Dodał: Marta Data: 2024-09-25 12:01:49 (czytane: 10117)

23 września w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca operację 'Feniks', której przewodniczy Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

W spotkaniu uczestniczyli także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk oraz generał Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Zobacz

 

Operacja „Feniks” ma na celu łagodzenie skutków powodzi, wsparcie odbudowy infrastruktury oraz pomoc społecznościom lokalnym. Działania obejmują również wsparcie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc ludności cywilnej. W operację zaangażowano około 26 000 żołnierzy, z czego 20 000 skierowano do bezpośrednich działań na terenach objętych powodzią. Operacja potrwa co najmniej do końca bieżącego roku, jednak jak zaznaczył wicepremier Kosiniak-Kamysz, żołnierze pozostaną tak długo, jak będzie to konieczne.

Zobacz

Generał Wiesław Kukuła podkreślił, że głównymi liniami wysiłku operacji są bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka oraz szkolenie. Działania koncentrują się na szybkiej reakcji, współpracy cywilno-wojskowej oraz stałej dostępności sił i środków. Żołnierze zaangażowani w operację skupiają się na odbudowie infrastruktury, wsparciu medycznym, ewakuacji, dezynfekcji, a także ochronie mienia przed szabrownikami.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej już od 13 września działają na terenach południowo-zachodniej Polski objętych powodzią, koncentrując się na łagodzeniu skutków tragedii, która dotknęła mieszkańców. W ramach operacji utworzono Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, a także zespoły łącznikowe współpracujące z władzami samorządowymi.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, zapowiedział, że szkolenia rotacyjne żołnierzy będą odbywać się na terenach objętych powodzią, co pozwoli na dodatkowe wsparcie lokalnej społeczności. Aktualnie żołnierze wspierają odbudowę mostów, umacniają wały przeciwpowodziowe i dbają o dostarczenie żywności oraz wody dla poszkodowanych.

 Zobacz

Operacja „Feniks” obejmuje także działania prewencyjne. W terenach dotkniętych powodzią skierowano wspólne patrole służb mundurowych, które mają na celu ochronę mienia przed szabrownikami. Ponadto, do monitorowania sytuacji wykorzystuje się bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził podziękowania dla wszystkich zaangażowanych żołnierzy oraz służb ratowniczych, podkreślając ich rolę w przywracaniu normalności w terenach dotkniętych klęską żywiołową.

Operacja „Feniks” jest największym tego typu przedsięwzięciem w historii Wojsk Obrony Terytorialnej, świadcząc o zaangażowaniu i gotowości Sił Zbrojnych RP do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych.

/WOT/

Galeria

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.86

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Hotel Nad Starą Nidą - hotel, restauracja

Pińczów, ul. Armii Ludowej 4

Dom weselny Zakątek

Michałów, Wrocieryż

Hotel Pod Świerkiem

Busko Zdrój, ul. Waryńskiego 38

Promocje

Generic placeholder image
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!

Konkursy

pinczow24.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2025-06-15 22:50:20

Garaż blaszany używany

Dodano: 2025-06-15 21:57:37

Masz na mnie ochotę?

Dodano: 2025-06-15 21:48:55

niezobowiązujące spotkanie

Dodano: 2025-06-15 20:04:51

Kamienie graniczne geodezyjne

Dodano: 2025-06-15 20:02:10

Opony 16C/215/75 letnie do busa

Dodano: 2025-06-15 19:55:20

Sadownicza gryzałka automatyczna podkoronowa

Dodano: 2025-06-15 19:50:41

Kultywator 2.8 3 metry

Dodano: 2025-06-15 19:42:29

Felgi 17 VW

Dodano: 2025-06-15 17:57:39

Sprzedam działki budowlane

Dodano: 2025-06-15 17:22:12

hydraulik

Dodano: 2025-06-15 13:45:10

Sprzedam Rower FORESTER

Dodano: 2025-06-15 13:28:23

Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 1200m2

Dodano: 2025-06-15 13:09:51

Szukam pracy

Dodano: 2025-06-15 12:15:54

POZNAM PANIĄ

Dodano: 2025-06-15 12:05:00

Sprzedam