Sztuka piękna w realizmach Jacka Szostaka: Wernisaż Wystawy w BSCK

Data: 01 03 2024 - 22 03 2024
godz. 17:00
Miejsce: Galeria Antresola w BSCK Al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę prac Jacka Szostaka. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 marca o godz. 17:00 w Galerii Antresola w BSCK. Prace artysty będzie można podziwiać do 22 marca.

O artyście wypowiadało się wiele osób. Poniżej kilka słów autorstwa dr Sylwii Caban, Profesor Akademii WIT w Warszawie: „Jacek Szostak jest twórcą o wszechstronnych zainteresowaniach. Pracuje intensywnie, dąży do osiągnięcia takiej formy działania, która umożliwi przekazanie widzowi czytelnej wizji świata – świata uporządkowanego, spokojnego, składającego się z nieskończonej ilości okruchów piękna.

Na płótnach Jacka Szostaka widać więcej klasycznego ładu, aniżeli drapieżnych eksperymentów – jednak i te nie są autorowi obce. Malarstwo przedstawiające jest jego obecnym wyborem, chociaż w ramach swojej niepohamowanej ciekawości twórczej sięga także do doświadczeń abstrakcji wyrażonej gestem. Jacek ma już w swoim dorobku niemało zrealizowanych płócien. Poza malowaniem działa też w obszarze rysunku i rzeźby w drewnie oraz glinie ceramicznej.  Inspiracją obiektów przestrzennych jest często sztuka ludowa z całym bogactwem i kolorem form.

 Obrazy, które realizuje od samego początku, są wykonywane zgodnie z rzemiosłem. Tylko takie, jak twierdzi autor, podejście w tworzeniu zagwarantuje ostateczny efekt światła, zbuduje przestrzeń oraz atmosferę dzieła i ostatecznie odda realność. Jacek Szostak poszukuje w swoich obrazach paradygmatu piękna. W jego pejzażach można poczuć nastrój zachęcający do kontemplacji i spokój dający wytchnienie.  Jacek porządkuje rzeczywistość. Autor szuka wysmakowanych gam barwnych szarości, błękitów, zieleni zderzając je z ochrami oraz brązami i budując nasycenie kolorystyczne płótna. Maluje głównie szpachlą, nadając malaturze subtelną, ale widoczną strukturę”.

Zobacz

Twórca sam o sobie pisze tak:

"Nazywam się Jacek Szostak. Urodziłem się w roku 1957 w mieście Kielce a wychowałem, mieszkam i pracuję we wsi Nadole będącej obecnie w granicach kurortu Busko-Zdrój.

Z zawodu jestem magistrem inżynierem budownictwa oraz konserwatorem zabytkowych struktur budowlanych. Mimo zasłużonej emerytury nadal prowadzę swoją firmę od 1986 roku oraz pracuję projektując, kierując i nadzorując prace konserwatorskie na obiektach zabytkowych.

Jako absolwent wydziałów budownictwa i architektury Politechniki Lubelskiej i Politechniki Łódzkiej otrzymałem gruntowną wiedzę i dobre przygotowanie z przedmiotów rysunek architektoniczny oraz geometria wykreślna oraz historia sztuki i architektury. Rysunek jest obecny w moim życiu od dzieciństwa, jako pasja i zajęcie zawodowe.

2,5 roku temu po przebytej ciężkiej chorobie przebudziłem się i postanowiłem nie marnować danego mi jeszcze w życiu czasu. Szeroko pojmowane sztuki plastyczne stały się moja pasją. Rysuję, maluję, rzeźbię w drewnie i glinie oraz zajmuję sie drzeworytem, linorytem, snycerstwem, ceramiką oraz metaloplastyką.

Za sobą mam bardzo intensywny czas nauki na warsztatach i plenerach malarstwa oraz rzeźby w drewnie, snycerstwa, metaloplastyki i ceramiki. Tworzę, jako amator związany z pracownią malarstwa, rysunku i ceramiki przy Pińczowski Samorządowym Centrum Kultury w Pińczowie. Moje prace wystawiane były na kilkunastu przeglądach, wystawach zbiorowych i prezentacjach w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Pińczowie i Solcu-Zdroju. Ciągle się uczę i pracuję nad moim warsztatem".

/Jacek Szostak/

Imprezy

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

W niedzielę, 10 marca 2024r. o godz. 16:00 w Wiejskim Domu Kultury w 
Szańcu odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy Szopek Krakowskich, 
pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa.
2024-03-12 - 2024-04-19

Wystawa Szopek Krakowskich w Szańcu


W czwartek, 21 marca o godz. 11:00 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na uroczyste wręczenie nagród Laureatom w 
konkursie na "Palmę Wielkanocną".
2024-03-21 - 2024-04-13

Wystawa pokonkursowa Palm Wielkanocnych

Wszystkich miłośników sztuki graficznej i inspirujących 
przekazów pragniemy serdecznie zaprosić do Domu Zdrojowego przy buskiej 
Tężni, gdzie już od 2 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłą wystawę 
pt. "V".

<p>Kwiecień w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-04-05 - 2024-04-27

Kulturalny Kwiecień w Pińczowie

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.

Muzyczna Tężnia zaprasza! Przed nami moc artystycznych emocji! Kwiecień w kompleksie #TężniaBusko zapowiada się bardzo muzycznie! Szykujcie się na 3 piątkowe wieczory z dobrą muzyką.
2024-04-12 - 2024-04-26

Muzyczna Tężnia zaprasza na koncerty


Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum 
Rekrutacji oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju mają zaszczyt
 zaprosić wszystkich zainteresowanych na Przegląd Musztry Klas 
Wojskowych Etap Wojewódzki. <br />

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert 
wyjątkowego duetu Indivi-Duo, który odbędzie się w piątek, 19 kwietnia o
 godzinie 18:30 w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni.

Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli i ekstremalnych 
emocji do udziału w zawodach 'I Runda Bejamoto Series Puchar Polski 
Południowej Cross Country, która odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 
na terenie Kamienicy w Szańcu.

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Z radością ogłaszamy, że Busko-Zdrój znalazło się na trasie 'Muzeum na kółkach'.  Do Buska-Zdroju muzeum zawita 30 maja.