Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci'

Dodał: Marta Data: 2023-11-01 09:00:45 (czytane: 12428)

1 listopada - Wszystkich Świętych. Tego dnia idziemy na cmentarze, odwiedzamy groby zmarłych, składamy kwiaty i zapalamy znicze, modlimy się i wspominamy najbliższych, których już nie ma z nami.

Dom weselny Zakątek
www.domweselnyzakatek.pl,dom weselny, hotel świętokrzyskie, hotel, noclegi, imprezy plenerowe, wesele, nocleg, sale szkoleniowe, konferencje,wesela,

Wrocieryż. 28-411 , Michałów

Gabinet Okulistyczny, okulista Karol Waligóra
http://okulista-waligorakarol.pl,okulista Pińczów, gabinet okulistyczny pinczow, okulista Karol Waligóra, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badanie pola widzenia, refra

Plac Wolnosci 6. 28-400, PińczówTo wyjątkowy czas – czas zadumy i refleksji nad kruchością życia, nad przemijaniem. Wszystkich Świętych to dzień o niepowtarzalnym nastroju, który wzbudza w nas tęsknotę za tymi, którzy odeszli.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”

 Wisława Szymborska

Zobacz

1 listopada – Wszystkich Świętych. Tego dnia idziemy na cmentarze, odwiedzamy groby zmarłych, składamy kwiaty i zapalamy znicze, modlimy się i wspominamy najbliższych, których już nie ma z nami. To wyjątkowy czas – czas zadumy i refleksji nad kruchością życia, nad przemijaniem. Wszystkich Świętych to dzień o niepowtarzalnym nastroju, który wzbudza w nas tęsknotę za tymi, którzy odeszli.

Dawniej wierzono, że w Święto Zmarłych zmarli wracają do świata żywych, a ich dusze odczuwają głód, pragnienie, tęsknotę. Ich pragnienia należało zaspokoić.

Zwyczajów związanych z dniem Wszystkich Świętych jest wiele:

1. Otaczanie czcią żebraków siedzących przed kościołami i cmentarzami. Gospodynie wypiekały specjalne chlebki – tyle, ile rodzina posiadała zmarłych, a następnie rozdawała je żebrakom. Jeden chlebek dawano księdzu, by modlił się za dusze zmarłych, o których nikt nie pamięta.

2. Uchylanie drzwi, aby dusze przyjaciół i rodziny mogły wejść do domu i spędzić czas z bliskimi.

3. Palenie ognisk. Na początku palono ogniska na rozstajach dróg, aby wskazać zmarłym drogę do domu. Później zaczęto zapalać ogień w obejściach i na cmentarzach. Tak zapoczątkowano zwyczaj zapalania zniczy na grobach.

4. Karmienie zmarłych. Uroczystości „dziadów” odbywały się w kaplicach lub na cmentarzach. Na grobach stawiano chleb, miód i kaszę, a stoły zastawiano jedzeniem, śpiewano i wywoływano dusze zmarłych.

5. Zakaz palenia ognia w piecu. Miał na celu uniknięcie poparzenia zmarłej duszy lub odcięcia drogi osobie zmarłej, która wydostawała się z domu przez komin. Zabronione także było klepanie masła, ugniatanie kapusty, przędzenie i tkanie, spluwanie, głośne rozmowy przy stołach, nagłe wstawanie, sprzątanie na stole po wieczerzy. Nie można było również wylewać wody po zmywaniu naczyń za okno, aby nie oblać duszy.

Dzisiaj najbardziej znany zwyczaj to palenie zniczy oraz składanie kwiatów oraz modlitwa za zmarłych. Mniej znane jest zaopiekowanie się opuszczonym grobem. Zachęcamy do znalezienia takiego grobu, na naszych cmentarzach i zadbanie o niego.

Nieważne, jaka wiarę wyznajemy. Ważna jest pamięć o bliskich zmarłych. Zaszczepmy w dzieciach zwyczaj pamiętania i przekazywania wiedzy o zmarłych kolejnym pokoleniom.

Źródło: solec-zdroj.pl


Reklama

Tagi: Święto Zmarłych   Wszystkich Świętych   1 listopada  

Zobacz także

Zastrzeżenie numeru PESEL: Jakie mogą być konsekwencje?

Dodane: 2023-12-09 10:05 - Komentarze  (0)  czytane (614)

TAGI: Pesel, kredyt, dowód, bankKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.221.90

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zapraszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Nieruchomości na sprzedaż

Unable to connect to database